Powstaje szlak św. Jakuba w Województwie Zachodniopomorskim
Trwają prace nad oznakowaniem szlaku św. Jakuba w województwie zachodniopomorskim. Inicjatorem i koordynatorem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Odcinek szlaku przebiegać będzie również przez Świnoujście i łączyć się z drogą św Jakuba (Der Baltisch – Westfälische Jakobsweg) wyznaczoną po niemieckiej stronie (szlak dochodzi do miejscowości Kamminke).
Pomorski odcinek jest częścią europejskiego szlaku kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku i połączony jest z szerszą siecią europejską, w ramach programu RECReate.
Celem projektu jest m.in. stworzenie nowej oferty turystycznej i aktywizacja gospodarcza obszaru. W styczniu tego roku Urząd Marszałkowski rozpocznie cykl szkoleń na temat szlaku, do udziału w którym zaproszeni będą przedsiębiorcy, przewodnicy turystyczni, stowarzyszenia turystyczne, kościoły, parafie i wszystkie inne podmioty, które mogą być zainteresowane włączeniem się w tworzenie tego produktu turystycznego.
Szlaki jakubowe wykształciły się w średniowieczu i przetrwały prawie bez zmian do dnia dzisiejszego. Wiodły one do grobu św. Jakuba Starszego, apostoła Jezusa Chrystusa, brata Jana Ewangelisty, pierwszego biskupa Jerozolimy i pierwszego męczennika spośród Dwunastu - ściętego przez Heroda Agryppę I w roku 44 r. n.e. Za sprawą pielgrzymki Papieża Jana Pawła II w 1982 roku do grobu apostoła Jakuba dokonało się ponowne „odkrycie” Compostelli.
Szlak św. Jakuba, który prowadzi pielgrzymów do Santiago de Compostella w Hiszpanii, zyskał na znaczeniu kiedy w 1987 roku został wpisany do listy dziedzictwa kulturowego UNESCO. Podejmowane obecnie działania mają na celu zachęcenie ludzi do wolniejszego przemierzania różnych krajów i regionów oraz zasmakowania w różnorodności tychże i zrozumienia ich specyfiki. Odpowiada to starożytnym zwyczajom, kiedy to ludzie spędzali setki dni przemierzając drogę do Santiago de Compostella i jednocześnie stykali się z różnorodnością kulturową, nowymi ideami i trendami rozwoju. Szlak św. Jakuba również kiedyś istniał w rejonie Południowego Bałtyku sięgając od Królewca przez Gdańsk i Szczecin do Rostoku i dalej na zachód.
Na terenie miasta (od strony Międzyzdrojów) trasa prowadzi przez Łunowo (ul. Zalewowa), Przytór (ul. Zalewowa), Ognicę, Warszów (ul. Wrzosowa do Norweskiej, Białoruska, Barlickiego do promu), Uznam (Wybrzeże Władysława IV, ul. Armii Krajowej do kościoła p.w. Chrystusa Króla, Konstytucji 3 Maja, Kościuszki, Kołłątaja, Gdańską do kościoła p.w. bł. Michała Kozala, Śląską Szkolną, Markiewicza, Grunwaldzką, do przejścia granicznego Garz.
W Świnoujściu warsztaty dotyczące szlaku odbędą się 16 lutego 2013 r.
Zainteresowanych zapraszamy. Formularz zgłoszeniowy
Data dodania 28 stycznia 2013