Co to jest rewitalizacja?
Rewitalizacja
to proces przemian przestrzennych, społecznych i gospodarczych w zdegradowanych częściach miast, przyczyniający się do poprawy, jakości życia mieszkańców, ożywienia gospodarczego i odbudowy więzi społecznych oraz przywrócenia ładu przestrzennego.
Co to jest program rewitalizacji?
Rewitalizacja jest nowoczesną metodą rozwijania miasta, prace nad programem rewitalizacji a potem realizacja przedsięwzięcia przebiega w ścisłej konsultacji z mieszkańcami, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi, a finansowanie programów wspiera Unia Europejska poprzez dotacje z funduszy strukturalnych i pomoc techniczną dla miast.
Od końca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, najpierw w wielkich miastach a później także w małych, problemy zdegradowanych dzielnic lub ich części rozwiązuje się poprzez opracowanie i skoordynowane wdrażanie kompleksowych programów naprawczych.
Celem tych programów jest ożywienie - rewitalizacja enklaw (części) miasta, w których ilość i skala problemów społecznych, ekonomicznych a także stan techniczny budynków i infrastruktury komunalnej spowodowały zastój, degenerację lub zagrożenie dla prawidłowego rozwoju miasta.
Co jest celem rewitalizacji?
Celem rewitalizacji jest ożywienie gospodarcze i społeczne wybranych obszarów miasta, poprzez wsparcie różnorodnych i wzajemnie się uzupełniających projektów, w tym działań technicznych (np. takich jak remonty i modernizacja infrastruktury podstawowej, renowacja zabudowy).
Działania rewitalizacyjne podejmowane są na najbardziej zdegradowanych obszarach miasta, w tzw. obszarach kryzysowych i są działaniami kompleksowymi.
Rewitalizację zazwyczaj inspiruje i organizuje miasto (samorząd lokalny), a projekty realizują różne podmioty, zarówno z sektora prywatnego jak
i publicznego. Istotnym partnerem rewitalizacji są organizacje pozarządowe – stowarzyszenia, kluby, fundacje.
Oznacza to, że Rewitalizacja jest operacją na wielu płaszczyznach. Nie jest to jedynie renowacja, czy modernizacja istniejącej zabudowy.
Zadaniem rewitalizacji jest przede wszystkim odwrócenie zjawisk negatywnych, takich jak:
- odpływ mieszkańców i degradacja przestrzeni, zanik dotychczasowych funkcji danego obszaru, czy brak dostosowania tych funkcji do potrzeb mieszkańców lub znajdujących się tam podmiotów gospodarczych,
- występowanie negatywnych zjawisk społecznych (patologie, bezrobocie, apatia, przestępczość, uzależnienia, niski poziom wykształcenia),
- niska, niewielka aktywność ekonomiczna, deficyt przedsiębiorczości, gospodarczy (ekonomiczny) regres.
Rewitalizacja jako proces kompleksowej odnowy nie może być rozumiana jedynie jako przedsięwzięcie remontowo-budowlane. Poprawa jakości infrastruktury jest istotnym elementem programów rewitalizacyjnych, który jednak wynikać powinien z potrzeb społecznych i gospodarczych. Wobec tego nie może się ograniczać do bieżących remontów, ale musi uwzględniać:
- stworzenie lub właściwe zagospodarowanie istniejących przestrzeni publicznych, tak by atrakcyjne i bezpieczne (parki, place, skwery, place zabaw, przedogródki, ciągi piesze),
- zmobilizowanie mieszkańców do podejmowania aktywności na rzecz działań uzgodnionych w programie rewitalizacji,
- uzupełnienie albo stworzenie niezbędnej infrastruktury i zmotywowanie do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości,
- renowację zabudowy, w tym obiektów infrastruktury społecznej
- ochronę dziedzictwa kulturowego i przyrody
- zwiększenie atrakcyjności (inwestycyjnej, użytkowej, estetycznej, turystycznej…).
Rewitalizacja w praktyce?
W praktyce rewitalizacja powinna doprowadzić do ożywienia, odnowy - do powstania nowych miejsc pracy, poprawienia stanu technicznego i estetycznego budynków oraz przestrzeni publicznych, zwiększenia społecznej aktywności mieszkańców i poczucia tożsamości lokalnej, rozwoju przedsiębiorczości, przywrócenia lub poprawienia atrakcyjności inwestycyjnej dzielnicy.
Żeby osiągnąć takie rezultaty, trzeba starannie zaplanować różne działania (projekty), uprzednio wybierając taki obszar miasta, który wymaga najpilniejszej interwencji i kompleksowego programu. Program rewitalizacji jest opracowywany przez miasto, w ścisłej współpracy z partnerami zainteresowanymi rewitalizacją. Uspołecznienie programu jest warunkiem jego powodzenia. Praktyczne rezultaty rewitalizacji zależą od aktywności i konsekwentnego zaangażowania partnerów, trzeba jednak zaznaczyć, że finansowe wsparcie Unii Europejskiej jest tu bardzo pomocne.
Pierwsze praktyczne rezultaty rewitalizacji zauważalne są stosunkowo szybko, łatwo będzie dostrzec efekty prac remontowych i modernizacyjnych nieco trudniej skutki lub zmiany, jakie uczynią przedsięwzięcia społeczne lub kulturalne, choć będą miały istotny wpływ na korzystne zmiany w rewitalizowanym obszarze miasta. Najwolniej i najtrudniej przychodzą zauważalne rezultaty tych projektów rewitalizacyjnych, których celem jest ożywienie gospodarcze, ale to one zapewnią odnowę obszaru i kontynuowanie zmian „na ścieżce rozwoju”.
Aufgenommen 29 März 2012