O G Ł O S Z E N I E. OTWARTY KONKURS OFERT NA REALIZACJĘ ZADANIA Z ZAKRESU ZDROWIA PUBLICZNEGO
Zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2365), Prezydent Miasta Świnoujście ogłasza otwarty konkurs na realizację niżej wymienionego zadania z zakresu zdrowia publicznego wraz z kwotą dotacji przewidzianą w budżecie Miasta.
Nazwa zadania będącego przedmiotem konkursu ofert.
Opracowanie i realizacja programu pn. „Ratujemy ucząc”.
Termin realizacji zadania.
Zadanie będzie realizowane w okresie od kwietnia 2020 r. do grudnia 2020 r.
Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania.
Wysokość środków przeznaczonych na realizację zadania wynosi: 40.000 zł
Warunki realizacji zadania.
1. Zadanie do realizacji przez podmioty, których cele statutowe lub przedmiot działalności dotyczą spraw objętych zadaniami określonymi w art. 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym, w tym organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 688 z późn. zm.).
2. W ramach zadania należy w szczególności zrealizować:
a) działania informacyjno-edukacyjne mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób korzystających z przyległych akwenów wodnych poprzez uświadomienie zagrożeń oraz propagowanie zdrowego trybu życia poprzez aktywność fizyczną i zapobieganie nałogom wśród seniorów i dzieci w wieku przedszkolnym i młodzież uczęszczającą do szkół w Świnoujściu.
b) kurs ratownika wodnego i pomocy przedmedycznej wraz z obsługą defibrylatora dla 15 uczniów szkół ponadpodstawowych,
c) spływ kajakowy dla 15 uczniów.
- Nie dopuszcza się pobierania opłat od adresatów zadania.
- Podmioty, które otrzymają dotację na realizację zadania są zobowiązane zamieszczać w sposób czytelny informację, iż realizowany projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Świnoujście. Informacja powinna być zawarta w wydawanych w ramach zadania publikacjach, materiałach informacyjnych, promocyjnych.
- Środki z przyznanej dotacji mogą być wydatkowane wyłącznie na pokrycie wydatków (koszty kwalifikowane):
1) przewidzianych w ofercie, uwzględnionych w kosztorysie stanowiącej załącznik do umowy zawartej pomiędzy oferentem a Miastem Świnoujście,
2) spełniających wymogi racjonalnego i oszczędnego gospodarowania środkami publicznymi,
3) poniesionych w terminie realizacji zadania,
4) potwierdzonymi dowodami dokonanej płatności (typu: faktury, rachunki, umowy),
5) kosztami kwalifikowanymi mogą być wydatki niezbędne do realizacji działań w ramach przedmiotowego zadania, w tym:
a) wynagrodzenie osób,
b) koszty materiałów biurowych,
c) koszty materiałów promocyjnych (np. ulotki, plakaty, upominki),
d) koszty związane z organizacją spływu kajakowego (np. dojazdu, noclegu, wyżywienia),
e) koszty obsługi zadania, w tym koszty administracyjne (m.in.: koordynacja administracyjna zadania, obsługa finansowa zadania).
- Za koszty, których nie można sfinansować z przyznanej dotacji uznaje się w szczególności (koszty niekwalifikowane):
a) zobowiązania powstałe przed terminem rozpoczęcia zadania,
b) budowę, zakup budynków lub lokali, zakup gruntów,
c) wydatki związane z działalnością gospodarczą,
d) odsetki od zobowiązań uregulowanych po terminie płatności,
e) koszty kar i grzywien, koszty egzekucji komorniczej i administracyjnej, a także koszty procesów sądowych oraz koszty realizacji ewentualnych postanowień,
f) wydatki związane z umową leasingu, a w szczególności: podatek, marża finansującego, odsetki od refinansowania kosztów, koszty ogólne, opłaty ubezpieczeniowe,
g) odliczony podatek VAT.
- Oferent nie może posiadać wymagalnego zadłużenia wobec Miasta Świnoujście (Urzędu Miasta Świnoujście i miejskich jednostek organizacyjnych), Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
- Wobec oferenta nie mogą być prowadzone egzekucje sądowe, administracyjne bądź zajęcia wierzytelności.
- Miasto Świnoujście zastrzega sobie prawo do odstąpienia od zawarcia umowy lub natychmiastowego jej rozwiązania, jeżeli po zakończeniu procedury konkursowej do Urzędu Miasta Świnoujście wpłynie informacja o wymagalności zadłużenia oferenta wobec Miasta Świnoujście (Urzędu Miasta Świnoujście i miejskich jednostek organizacyjnych), Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub zostanie wobec oferenta rozpoczęta egzekucja sądowa, administracyjna bądź zajęcie wierzytelności.
Wymogi dotyczące kwalifikowalności podatku od towarów i usług (VAT)
1. Wydatki w ramach realizacji oferty mogą obejmować koszt podatku od towarów i usług (VAT) tylko wtedy, gdy realizator zadania nie ma prawnej możliwości ich odzyskania.
2. Posiadanie wyżej wymienionego prawa (potencjalnej prawnej możliwości) wyklucza uznanie wydatku za kwalifikowalny, nawet jeśli faktycznie zwrot nie nastąpił, np. ze względu na nie podjęcie przez realizatora czynności zmierzających do realizacji tego prawa;
3. Dopuszcza się sytuację, w której VAT będzie kwalifikowalny jedynie dla części wydatków
w ofercie. W takiej sytuacji realizator jest zobowiązany zapewnić przejrzysty system rozliczania zadania, tak aby nie było wątpliwości w jakiej części oraz w jakim zakresie VAT może być uznany za kwalifikowalny;
4. Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 106), w przypadku, gdy realizator zadania dokonuje zarówno transakcji zwolnionych, jak i transakcji opodatkowanych VAT, powinien on przyporządkować naliczony VAT odnośnie dokonywanych przez siebie zakupów do trzech grup:
1) naliczonego VAT wynikającego z zakupów związanych wyłącznie z wykonywaniem czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia naliczonego VAT - podatek ten w całości podlega odliczeniu (a więc zgodnie z obowiązującymi mechanizmami nie może być wydatkiem kwalifikowalnym),
2) naliczonego VAT wynikającego z zakupów związanych wyłącznie z wykonywaniem czynności, w związku z którymi nie przysługuje prawo do odliczenia naliczonego VAT - podatek ten w całości nie podlega odliczeniu (a więc zgodnie z obowiązującymi mechanizmami - może być uznany za wydatek kwalifikowalny),
3) naliczonego VAT związanego zarówno z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia naliczonego VAT, jak również z czynnościami, w związku z którymi prawo do odliczenia naliczonego VAT nie przysługuje – w tym przypadku podmiot powinien określić kwotę naliczonego VAT podlegającego odliczeniu stosując proporcję, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT (w tym przypadku VAT może być wydatkiem kwalifikowalnym w ustalonej proporcji).
5. Oferent, który zaliczy VAT do wydatków kwalifikowalnych będzie zobowiązany przy podpisywaniu umowy do wypełnienia oświadczenia o kwalifikowalności VAT o następującej treści:
„W związku z przyznaniem...................................(nazwa Oferenta oraz jego status prawny) finansowania realizacji zadania z zakresu zdrowia publicznego na podstawie oferty.............................................(tytuł oferty), (nazwa Oferenta) .................. oświadcza, iż realizując powyższą ofertę nie możeodzyskać w żaden sposób poniesionego kosztu podatku od towarów i usług, którego wysokość została zawarta w budżecie oferty. Jednocześnie......................................(nazwa Oferenta)................. zobowiązuje się do zwrotu zrefundowanej w ramach realizacji zadania na podstawie ww. oferty części poniesionego podatku od towarów i usług, jeżeli zaistnieją przesłanki umożliwiające odzyskanie tego podatku przez ......................................(nazwa Oferenta)................. .
(nazwa Oferenta)................. zobowiązuje się również do udostępniania dokumentacji finansowo-księgowej oraz udzielania uprawnionym organom kontrolnym informacji umożliwiających weryfikację kwalifikowalności podatku od towarów i usług.”.
Wyjaśnienie
W przypadku, kiedy Oferent nie ma możliwości odzyskania podatku VAT, wszelkie koszty jakie zostały wskazane w kosztorysie są kosztami brutto (w takiej sytuacji podatek VAT jest kosztem kwalifikowalnym). Natomiast w sytuacji, kiedy Oferent jest uprawniony do odzyskania VAT ustala w kosztorysie koszty netto w tym zakresie (w takiej sytuacji VAT jest kosztem niekwalifikowalnym). W sytuacji kiedy Oferent może częściowo odzyskać podatek VAT w kosztorysie w części uwagi powinien wskazać, które kwoty zostały podane netto a które z podatkiem VAT. Aktem prawnym, w oparciu o który należy badać możliwość odzyskania podatku VAT jest ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106) . Badanie możliwości odzyskania podatku VAT należy wyłącznie do obowiązków realizatora.
Kryteria oceny ofert
1. Zasady oceny ofert zostały określone w regulaminie otwartego konkursu ofert, który stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia nr 166 /2020 Prezydenta Miasta Świnoujście z dnia 5 marca 2020 r. w sprawie przeprowadzenia otwartego konkursu ofert na realizację zadania z zakresu zdrowia publicznego.
2. Zgodnie z § 5 i § 6 regulaminu konkursu:
1) Ocena formalna ofert dokonywana jest przez członków Komisji poprzez wypełnienie formularza stanowiącego załącznik nr 1 do regulaminu konkursu.
2) Ocena merytoryczna ofert dokonywana jest indywidualnie przez członków Komisji poprzez przyznanie określonej liczby punktów na formularzu stanowiącym załącznik nr 2 do regulaminu konkursu, biorąc pod uwagę następujące kryteria:
a) zakres rzeczowy realizacji zadania do 35 punktów,
b) kalkulacje kosztów realizacji zadania, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania do 20 punktów,
c) jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób realizujących zadanie do 30 punktów,
d) udział środków finansowych własnych albo pozyskanych z innych źródeł na realizację zadania do 5 punktów,
e) wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i pracę społeczną członków do 5 punktów,
f) realizacje zleconych zadań publicznych w przypadku podmiotów uprawnionych, które w latach poprzednich realizowały zlecone zadanie publiczne biorąc pod uwagę rzetelność, terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych środków do 5 punktów.
3) Ocenę merytoryczną Komisji ustala się przez zsumowanie ocen przydzielonych ofercie przez wszystkich członków Komisji. Zbiorczy formularz oceny ofert stanowi załącznik nr 3 do regulaminu konkursu.
4) Oferty, które w ocenie merytorycznej otrzymają poniżej 50 % punktów możliwych do uzyskania, nie otrzymają pozytywnej opinii do dofinansowania.
5) Na podstawie zbiorczych formularzy oceny ofert tworzy się listę zaopiniowanych ofert porządkując oferty według uzyskanych ocen końcowych od najwyższej do najniższej. Powyższe stanowi podstawę do przyznania dofinansowania. Otrzymują je oferenci, których oferty zajęły czołowe miejsca na liście rekomendowanych ofert, aż do wyczerpania przeznaczonych na ten cel środków finansowych Dofinansowanie uzyskują oferty o największej liczbie punktów, aż do wyczerpania środków.
6) W przypadku przyznania dofinansowania w kwocie mniejszej niż wnioskowana, Oferent w wyznaczonym terminie będzie zobowiązany do przedstawienia korekty kalkulacji przewidywanych kosztów realizacji zadania oraz korekty harmonogramu realizacji zadania.
7) Nieprzedłożenie wymaganych dokumentów, wskazanych w pkt. 6 w wyznaczonym terminie, traktowane będzie jako rezygnacja z przyznanej dotacji.
8) Konkurs ofert zostaje unieważniony jeżeli:
a) nie złożono żadnej oferty;
b) żadna ze złożonych ofert nie spełniała wymogów zawartych w ogłoszeniu.
Sposób, miejsce i termin składania ofert:
1. Oferty na realizację zadania z zakresu zdrowia publicznego należy składać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Świnoujście, przy ul. Wojska Polskiego 1/5, parter, w terminie do dnia 16 marca 2020 r. (decyduje data wpływu do Urzędu Miasta Świnoujście).
2. Oferty należy składać na formularzu ofert, według wzoru określonego w załączniku nr 4 do zarządzenia nr 166/2020 Prezydenta Miasta Świnoujście z dnia 5 marca 2020 r.
Termin rozstrzygnięcia konkursu ofert.
Rozstrzygnięcie konkursu ofert nastąpi do dnia 23 marca 2020 r.
Termin i sposób ogłoszenia wyników konkursu ofert.
Ogłoszenie wyników konkursu ofert nastąpi niezwłocznie po jego rozstrzygnięciu w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Świnoujście.
Sposób odwołania się od rozstrzygnięcia konkursu ofert.
- Od wyników oceny formalnej nie przysługuje odwołanie.
- Oferent może wnieść do Komisji odwołanie od wyników konkursu ofert,
w formie pisemnej, w terminie 2 dni od dnia ogłoszenia wyniku konkursu ofert.
O przyjęciu odwołania decyduje dzień jego wpływu do Biura Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Świnoujście. - Odwołanie może zostać złożone jedynie w formie pisemnej. Odwołanie nie może zostać
złożone tylko za pośrednictwem faksu. Wniesienie odwołania jedynie za pomocą faksu
skutkuje pozostawieniem go bez rozpatrzenia, gdyż forma ta nie spełnia warunków
opisanych w art. 78 Kodeksu cywilnego koniecznych dla zachowania pisemnej formy
czynności prawnej. Data nadania faksu nie jest uznawana za datę złożenia odwołania, także w przypadku, jeżeli oferent w późniejszym terminie prześle środek odwoławczy pocztą tradycyjną lub kurierską. W przedmiotowym przypadku termin na złożenie odwołania jest ustalany
z uwzględnieniem wpływu do Stanowiska Obsługi Interesantów Urzędu Miasta Świnoujście. środka odwoławczego w formie pisemnej. - Wniesienie odwołania wstrzymuje dalsze czynności związane z zawarciem umów z poszczególnymi oferentami do czasu jego rozpatrzenia.
- Komisja rozpatruje wszystkie odwołania niezwłocznie podając uzasadnienie rozstrzygnięcia.
Komisja jest związana zakresem odwołania, tzn. sprawdza zgodność złożonej oferty tylko z tym kryterium lub kryteriami oceny, które zostały wskazane w odwołaniu lub/oraz w zakresie zarzutów dotyczących sposobu dokonania oceny, podniesionych przez oferenta. - Komisja składa Prezydentowi Miasta Świnoujście, za pośrednictwem Przewodniczącej wniosek o rozstrzygnięcie odwołania przez:
1) uwzględnienie odwołania,
2) częściowe uwzględnienie odwołania,
3) oddalenie odwołania,
4) odrzucenie odwołania, które wpłynęło po terminie lub nie pochodzi od oferenta.
- Niezwłocznie po uzyskaniu akceptacji wniosku, o którym mowa w ust. 6, oferenci zostaną poinformowani o sposobie rozstrzygnięcia odwołania.
Poziom i sposób obliczania minimalnego współfinansowania zadania.
Nie dotyczy - zadania w całości pokrywane ze środków publicznych.
Wykaz dokumentów, które należy dołączyć do oferty.
- Oświadczenie potwierdzające, że w stosunku do podmiotu składającego ofertę nie stwierdzono niezgodnego z przeznaczeniem wykorzystania środków publicznych*;
- Oświadczenie osoby uprawnionej do reprezentowania podmiotu składającego ofertę o niekaralności zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi oraz niekaralności za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe*;
- Oświadczenie, że podmiot składający ofertę jest jedynym posiadaczem rachunku, na który zostaną przekazane środki, i zobowiązuje się go utrzymywać do chwili zaakceptowania rozliczenia tych środków pod względem finansowym i rzeczowym, i prowadzona przez podmiot którego działalność umożliwia realizację zadania ogłoszonego w konkursie*;
- Oświadczenie osoby upoważnionej do reprezentacji podmiotu składającego ofertę wskazujące, że kwota środków przeznaczona zostanie na realizację zadania zgodnie z ofertą i że w tym zakresie zadanie nie będzie finansowane z innych źródeł*.
- Aktualny odpis z odpowiedniego rejestru lub inne dokumenty informujące o statusie prawnym podmiotu składającego ofertę i umocowanie osób go reprezentujących.
*Pouczenie: Składający oświadczenia jest obowiązany do zawarcia w nich klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. – podstawa art. 17 ust 4 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2365).
Informacja o możliwości odwołania konkursu ofert przed upływem terminu na złożenie ofert oraz możliwości przedłużenia terminu złożenia ofert i terminu rozstrzygnięcia konkursu ofert.
Prezydent Miasta Świnoujście zastrzega sobie prawo odwołania konkursu w każdym czasie, bez podania przyczyn oraz prawo do możliwości przedłużenia terminu złożenia ofert i terminu rozstrzygnięcia konkursu ofert.
REGULAMIN OTWARTEGO KONKURSU OFERT TUTAJ POBIERZ
REGULAMIN PRACY KOMISJI KONKURSOWEJ TUTAJ POBIERZ
WZÓR OFERTY TUTAJ POBIERZ
WZÓR SPRAWOZDANIA TUTAJ POBIERZ
Data dodania 05 marca 2020