Przystań kajakowa Karsibór - zakończona
Zagospodarowanie wyspy Karsibór nie zakłada rozwoju turystyki masowej. Zakres obejmuje m.in..: uporządkowanie zagospodarowania terenów wzdłuż Młyńskiej Toni (m.in. budowę przystani kajakowej), budowę centrum przyrodniczego edukacji ekologicznej tzw. Centrum Różnorodności Biologicznej Wsteczna Delta Świny, budowę miejsc postojowych przy atrakcjach turystycznych (m.in na terenie po Straży Pożarnej), zagospodarowanie terenów za Miejskim Domem Kultury na potrzeby rekreacji, budowę miejsc piknikowych, budowę dróg rowerowych, oznakowanie szlaków turystycznych.
Przystań kajakowa powstanie za rybną karczmą „Rybaczówka”, jadąc od strony mostu po lewej stronie. Planowana do budowy przystań kajakowa ma zastąpić istniejącą infrastrukturę - zdewastowane nabrzeże i slip oraz prowizoryczny pomost, która stanowi poważne zagrożenie dla potencjalnych użytkowników. Na pomostach do cumowania kajaków będzie dostęp do wody i energii. Oprócz samych pomostów i węzłów sanitarnych, zagospodarowany zostanie teren wokół nich. Będą ławki i miejsce do grillowania oraz miejsca do parkowania samochodów.
Podstawowe parametry:
Zagospodarowanie terenu przystani kajakowej obejmuje dwa zasadnicze obszary:
Obszar położony pomiędzy ul. 1-go Maja a istniejącym slipem.
Planowane jest wykonanie: drogi z kostki granitowej, o pow. ok. 360 m2; miejsca parkingowe dla osób niepełnoprawnych; tablicy informacyjnej; nawierzchni trawiastej na pozostałym obszarze części wjazdowej, umożliwiającej okresowe parkowanie samochodów osobowych z przyczepami do przewozu kajaków; stojaków dla rowerów oraz stojaka do przechowywania kajaków;
2. Teren nadbrzeżny, położony na wschód od slipu.
Na wschód od slipu zaplanowano likwidację istniejących ogrodzeń, usunięcie zdewastowanych elementów zagospodarowania terenu, uporządkowanie zieleni porastającej teren. Ponadto wykonany będzie bulwar na całej długości terenu.
Powstanie toaleta, miejsce na ognisko, wiata piknikowa przystosowana do grillowania, elementy małej architektury (leżaki, siedziska, kosze na śmieci, zabawki terenowe dla dzieci).
Długość linii brzegowej objętej przebudową – 20 m.
Nabrzeże planuje się wyposażyć w urządzenia odbojowe oraz cumownicze. Powstanie slip o nachyleniu ok. 12% i szerokości ok. 3,5 m. Szerokość pomostu ok. 3,0 m, (nawierzchnia z betonu, antypoślizgowa).
Jako przedłużenie stałego pomostu planuje się wybudowanie 2 pływających pomostów cumowniczych: pomost wysokoobciążalny o dł. ok. 15 m x szer. ok. 2,4 m, z obniżeniami dla osób wsiadających/wysiadających z kajaków.
Pomost cumowniczy drewniany, umieszczony na pływakach - długość pomostu ok. 24 m, szerokość ok. 1,8 m, z obniżeniami dla wsiadających/wysiadających z kajaków;
Oświetlenie - lampy o wysokości ok. 5-6 m, energooszczędne LED. Na pomostach pływających zaplanowano umieszczenie dwóch punktów poboru energii elektrycznej.
Termin realizacji: październik 2019 (termin został zmieniony z uwagi na przedłużające się procedury środowiskowe)
Finansowanie: Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 w kwocie 480 tys. zł i budżet Miasta (wieloletnia prognoza finansowa Gminy Miasto Świnoujście na lata 2018-2028)
Multimedia:
Budowa przystani kajakowej w Karsiborze nabiera tempa
Zakończono prace hydrotechniczne, zamontowano...
więcej
13,5 metra w głąb, czyli ruszyła budowa przystani kajakowej...
Firma Aaarsleff z Warszawy rozpoczęła budowę...
więcej
Dwóch chętnych do budowy przystani kajakowej w Karsiborzu
Dwie firmy złożyły w terminie oferty na...
więcej
20 stycznia otwarcie ofert na Przystań Kajakową
Do godz. 12 dnia 20 stycznia można składać oferty...
więcej
Miasto odstępuje od umowy na budowę przystani w Karsiborzu
Firma UW Service nie wybuduje przystani kajakowej...
więcej
Budowa przystani kajakowej w Karsiborzu zacznie się jeszcze...
Po wielu miesiącach starań mamy w końcu...
więcej