Puszkin i Mickiewicz dla Świnoujścia
Z trzydniową wizytą w Świnoujściu przebywała 50 -cio osobowa grupa mieszkańców Kaliningradu - członków Stowarzyszenia Kaliningrad –Świnoujście. W gościnnych podwojach DW Karkonosze spotkali się ze swoimi przyjaciółmi ze świnoujskiego Koła Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód. Gospodarzem spotkania był jego Przewodniczący Ryszard Korolewski.
W spotkaniu udział wzięli: Leszek Stolarek - Wiceprezes Zarządu Krajowego SWP-W, Prezes Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego stowarzyszenia Mirosław Bandel, dr Leszek Wątróbski - dziennikarz, pracownik naukowy Ośrodka Studiów i Badań Polonijnych Uniwersytetu Szczecińskiego, Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, Przewodniczący Rady Miasta Paweł Sujka, Zastępca Prezydenta Miasta Joanna Agatowska.
Spotkanie przebiegło jak zawsze w miłej i sympatycznej atmosferze.
Włodzimierz Raszewski, Przewodniczący Stowarzyszenia Kaliningrad - Świnoujście, w imieniu Mera i mieszkańców Kaliningradu podziękował Prezydentowi Żmurkiewiczowi i wszystkim świnoujścianom za tak wiele miłych gestów i słów,których doświadczają w długoletniej historii kontaktów pomiędzy miastami.
Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Prezes Leszek Solarek: „Stowarzyszenie Współpracy Polska - Wschód działa już ponad 20 lat. Do jego głównych zadań należy podejmowanie inicjatyw, działań oraz kształtowanie postaw przyczyniających się do budowania i rozwoju dobrosąsiedzkich stosunków, współpracy i przyjaźni na zasadach równości, wzajemnych korzyści, zaufania i szacunku między społeczeństwem polskim i społecznościami państw za wschodnią granicą Polski, Polakami tam zamieszkującymi oraz mniejszościami narodowymi tych państw mieszkającymi w Polsce. Prowadzimy działania na rzecz lepszego poznania, wzajemnego zrozumienia i zbliżenia mieszkańców Polski i państw zza wschodniej granicy, przekazujemy rzetelną informację i wiedzę o historii, tradycjach, kulturze, gospodarce i dniu dzisiejszym naszych państw i narodów; chcąc przezwyciężyć istniejące jeszcze wzajemne uprzedzenia i zaszłości obciążające nasze stosunki.Tu, w Świnoujściu, realizując te zadania pokazujecie, że jesteście prawdziwymi Europejczykami i że Europa nie kończy się na naszej wschodniej granicy.
W uznaniu zasług za działania podejmowane na rzecz integracji narodów Prezydent Janusz Żmurkiewicz został wyróżniony Medalem Mickiewicz- Puszkin. Prezydent Świnoujścia, jako pierwszy w województwie zachodniopomorskim, otrzymał to prestiżowe wyróżnienie.
Honorowymi dyplomami Stowarzyszenia Współpracy Polska Wschód wyróżnieni zostali Przewodniczący Rady Miasta Paweł Sujka oraz Zastępca Prezydenta Miasta Joanna Agatowska.
Odbierając wyróżnienie Prezydent Janusz Żmurkiewicz powiedział: "W Świnoujściu jesteście zawsze mile widziani. Gros z Was - z politycznych i historycznych, niezależnych od siebie powodów - urodziła się w Świnoujściu, tu służyła, mieszkała wraz z rodzinami. To także część złożonej historii naszego miasta, polsko niemieckiej wyspy. Wczoraj w seji Rady Miasta uczestniczył Burmistrz Heringsdorfu Pan Lars Petersen, dziś Wy jesteście z nami. W dzisiejszych czasach musimy uczyć, szczególnie młodzież, która wiele faktów zna tylko z kart podręczników historii, iż najważniejsza jest właśnie przyjaźń i zrozumienie pomiędzy narodami. Więcej nas przecież łączy niż dzieli".
Z niesamowitym aplauzem, także licznie zatrzymujących się przed ośrodkiem Karkonosze turystów, spotkał się występ młodzieżowego zespołu folklorystycznego Obwodu Kaliningradzkiego „Pocieszki”. Rosyjska młodzież zaprezentowała nie tylko stare rosyjskie, ale także polskie pieśni.
Fort Zachodni przygotował wspólnie z członkami stowarzyszenia wystawę ilustrującą pobyt wojsk armii radzieckiej w Świnoujściu oraz ukazującą współczesne stosunki naszego miasta z Obwodem Kaliningradzkim.
Data dodania 01 lipca 2013