Święto zuchów i harcerzy
Święto zuchów, harcerek i harcerzy w 67. rocznice powstania harcerstwa w Szkole Podstawowej nr 1. Młodzi w szarych i zielonych mundurach obchodzą swoją kolejną rocznicę najstarszego środowiska harcerskiego w naszym mieście - III Szczepu Harcerskiego "Słowianie".
Aby upamiętnić powstanie pierwszych drużyn harcerskich w polskim
Świnoujściu, świętować kolejny rok działania i istnienia szczepu - zuchy, harcerki, harcerze i instruktorzy z III Szczepu Harcerskiego "Słowianie" - spotkali się na trwającym od piątku do niedzieli harcerskiej imprezie. Jak przystało na harcerzy nie odbyły się bez harców - w tym roku czekała na nich piłka wodna. Zastępy rywalizowały między sobą na basenie, ucząc się i bawiąc. Następnie przygotowywali się do tradycyjnego apelu, zorganizowali wystawę zdjęć od 1946 roku do dziś, stworzyli napis w formie mozaiki z grafik o tematyce harcerskiej oraz brali udział w innych ciekawych zajęciach. Całość zwieńczył uroczysty apel, w którym wzięli udział, oprócz rzecz jasna harcerzy i harcerek, przybyli rodzice, goście oraz byli harcerze szczepu. Były wstąpienia,
nagrody dla harcerzy za pracę, gratulacje oraz wspomnienia. W niedzielę harcerze udali się do Parafii Wojskowej, gdzie uczestniczyli pod swoim sztandarem we mszy za świnoujskie harcerstwo. W kazaniu przywoływane były podstawy harcerskiego wychowania takie jak patriotyzm, służba bliźniemu czy też wartości chrześcijańskie, bez których, jak mawiał założyciel światowego skautingu nie może być mowy o harcerstwie. Na zakończenie wszyscy stanęli do tradycyjnego harcerskiego kręgu.
Pierwsze wzmianki o działalności harcerzy w szkole datuje się na 1946 rok. Harcerstwo zostaje uznane za reakcyjne. W SP 1, pomimo bezprawnej likwidacji harcerstwa w 1949 roku przez władze komunistyczne i utworzeniu Organizacji Harcerskiej Związku Młodzieży Polskiej (później Organizacji Harcerskiej Polski Ludowej), harcerstwo w nie traci swojej tradycyjnej formy. Po odrodzeniu harcerstwa 1956 roku instruktorom harcerskim udaje się przemycić harcerzom w swojej pracy, zakazane wówczas, "burżuazyjne, skautowe i tradycyjne" wartości. We wrześniu 1964 roku, z drużyny harcerek, harcerzy i gromad zuchowych (zwanych wówczas drużynami zuchowymi) zostaje utworzony III Szczep Harcerski "Słowianie". W latach 80-tych włącza się w odnowę skomunizowanego ZHP, harcerze składają przyrzeczenie harcerskie na Boga, Polskę i służbę bliźnim, nie zaś na "wierność idei socjalizmu". Na fali zmian w Polsce powołuje do życia krąg KIHAM i w końcu uczestniczy w powstawaniu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Po latach chudych, gdzie pomiędzy rokiem 1996 a 2006, pozostaje ze szczepu kilku harcerzy, następuje odrodzenie tradycyjnego harcerstwa w Szkole Podstawowej nr 1. Środowisko odszukuje i odświeża kontakty z harcerzami od 1946r.
Kulminacją były obchody 60-lecia uświetnione Świętem, odsłonięciem tablicy na murach Szkoły Podstawowej nr 1, a niedawno 65-lecia w roku 2011r., oraz obecnie rozpoczęciem działalności swoich drużyn w Gimnazjum Publicznym nr 1.
Dziękujemy Parafii Wojskowej oraz Szkole Podstawowej nr 1 za przyjęcie
nas w swoje progi.
Pozdrawiamy - Czuwaj!
III Szczep Harcerski "Słowianie" ZHR
im. Zawiszy Czarnego
przy SP 1, GP 1 w Świnoujściu
www.slowianie.zhr.pl
Data dodania 17 grudnia 2013