W połowie czerwca gotowa będzie kolejna ścieżka rowerowa
W Świnoujściu kończy się budowa kolejnej, prawie półtorakilometrowej ścieżki rowerowej.
Powstaje wzdłuż ulicy Żeromskiego, od ulicy Prusa do granicy z Niemcami.
Tym samym, w Świnoujściu, będą już 23 kilometry ścieżek dla rowerzystów w samym tylko mieście, nie licząc ponad 100 km turystycznych szlaków rowerowych. To już stawia Świnoujście w ścisłym gronie miast w Polsce, które mają najwięcej do zaoferowania rowerzystom. A w planach jest budowa kolejnych 6,5 kilometrów tras dla rowerzystów chcących jeździć po mieście, Projektowane są ścieżki wzdłuż ulic: Ludzi Morza, Barlickiego, Mostowej, Uzdrowiskowej, Rogozińskiego, Jachtowej.
Ta najnowsza wzdłuż ulicy Żeromskiego będzie drugą transgraniczną, która połączy miasto z sąsiednimi cesarskimi uzdrowiskami po niemieckiej stronie wyspy.
Wcześniej wybudowano rowerowo-piesze połączenie pomiędzy Świnoujściem a niemieckim Kamminke. Biegnie wzdłuż ulicy Krzywej, przez granicę i dalej aż do centrum Kamminke. Współpraca Świnoujścia i niemieckiej gminy Heringsdorf jest wzorcową jeśli chodzi o przygraniczne partnerstwo, także we wspólnych pozyskiwaniu unijnych pieniędzy na różne inwestycje.
- Obecnie kończona ścieżka wzdłuż ulicy Żeromskiego na dawnym pasie granicznym będzie się również łączyła z podobną po niemieckiej stronie – mówi Barbara Michalska, zastępca Prezydenta miasta. – Dzięki temu można będzie jednym szlakiem przejechać nadmorską część naszego miasta i dalej również wzdłuż morza przez trzy niemieckie kurorty.
Podobnie, jak wcześniejsza inwestycja wzdłuż ulicy Krzywej, także i ta jest wspólną polsko-niemiecką inwestycją w dużej mierze finansowana ze środków unijnych .
- Całość inwestycji, wraz z promenadą na wydmie białej, po stronie niemieckiej i polskiej, kosztować będzie ponad 3 mln euro – mówi Janusz Żmurkiewicz, Prezydent Świnoujścia.
– Z czego Unia daje aż 85 procent. Reszta to wkład własny obu przygranicznych gmin.
Polska i niemiecka część ścieżki łączyć się będzie w symbolicznym miejscu, bo na dawnym pasie granicznym. Połączy je platforma z ławkami i stojakami na rowery. Od platformy w stronę morza odchodzić będzie pomost zakończony punktem widokowym na plażę i Zatokę Pomorską. Specjalne tablice informacyjne w językach polskim i niemieckim staną na skrzyżowaniu ulic Bałtyckiej i Żeromskiego oraz po niemieckiej stronie.
Data dodania 24 maja 2011