Błękitna Flaga już powiewa!
Ratownicy Karolina Szaruta, Laura Stasiak i Jakub Więcek dziś przed południem na plaży oficjalnie wciągnęli na maszt Błękitną Flagę. To międzynarodowe wyróżnienie nasze kąpielisko dostało już po raz szósty z rzędu.
Jesteśmy jedynym kąpieliskiem w Polsce, które od tylu lat nieprzerwanie może poszczycić się takim wyróżnieniem. Taka sama Błękitna Flaga od dziś powiewa również nad świnoujską mariną. Przystań jachtowa otrzymała wyróżnienie po raz trzeci.
Ceremonię na plaży poprzedził pokaz ratowników w ratowaniu tonących, udzielaniu pierwszej pomocy, między innym z użyciem defibrylatora, który mają na wyposażeniu.
Świnoujska plaża wzbogaciła się w tym roku o kolejną murową toaletę, przystosowaną także dla osób niepełnosprawnych, 215 metrowy odcinek nowego deptaka na wydmie wraz z wejściami na plażę. Powróciły też przebieralnie; na strzeżonym odcinku ustawiono ich siedem.
W sezonie plaża jest kilka razy dziennie sprzątana. Czystość piasku zapewnia, chyba największy nad Bałtykiem, kombajn plażowy.
- Świnoujska plaża pozytywnie zmienia się z roku na rok – mówi Jarosław Szczygieł, koordynator krajowego programu Błękitna Flaga. – Widać, że miasto dba o bezpieczeństwo plażowiczów i kąpiących, dba też o infrastrukturę, która służy wypoczywającym.
Błękitna Flaga przyznawane jest nie tylko w Europie, ale również plażom leżącym w tak egzotycznych miejscach jak: Republika Południowej Afryki, Karaiby, Maroko czy Nowa Zelandia.
Kąpielisko otrzymuje wyróżnienie tylko na rok. Potem trzeba starać się o nie ponownie.
- Żeby móc ubiegać się o kolejne wyróżnienie, kąpieliska muszą co roku poddawać się rygorystycznym kontrolom – mówi prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Cieszy nas bardzo, że Świnoujście jest tak wysoko oceniane nie tylko przez krajowe, ale i międzynarodowe jury, które przyznaje Błękitną Flagę.
Na poziomie krajowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela Jury Krajowe.
Ostateczną decyzję o przyznaniu Błękitnej Flagi podejmuje Jury Międzynarodowe, z siedzibą w Kopenhadze, składające się z przedstawicieli Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (EU), Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na Rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).
W 2011 roku oprócz Błękitnej Flag dla świnoujskiego kąpieliska takie wyróżnienia w naszym województwie otrzymały również: Pobierowo, Pustkowo, Pogorzelica, Trzęsacz, Mrzeżyno, Niechorze, Kołobrzeg (zachodnia plaża), Ustronie Morskie (plaża nadbrzeżna) oraz marina camping PTTK w Szczecinie i marina na Basenie Północnym w Świnoujściu.
Info: BIK
Fot. :BIK
Data dodania 01 lipca 2011