O rzekome komary, które miały pojawić się w Przytorze oraz kolejny raz o odkomarzanie w ogóle
W Przytorze pojawiły się ogromne liczby komarów. Na razie te komary nie atakują, Ale ich liczba bardzo niepokoi mieszkańców. Jak w tej sytuacji wygląda odkomarzanie w naszym mieście? Jakie prace przeprowadziła w tym roku nowa wyłoniona firma (czy ta firma przeprowadzała odkomarzanie w Świnoujściu we wcześniejszych latach? ma w tym doświadczenie? jakie pieniądze dostanie za odkomarzanie i za jaki okres? Jak będziecie sprawdzać skuteczność odkomarzania? Co, jeśli okaże się, że odkomarzanie jet nieskuteczne? Jakie metody będą stosowane w walce z komarem? Które części miasta będą odkomarzanie a które nie? jaka będzie częstotliwość odkomarzania?
Jak już informowaliśmy, akcja odkomarzania, podobnie jak w poprzednich latach, rozpoczęła się od kwietnia i potrwa do końca września. Prowadzona będzie na wszystkich zamieszkałych obszarach oraz terenach zielonych na prawo i lewobrzeżu należących do Miasta, w tym skwerach, placach zabaw, przy przeprawach promowych itd.
W przetargu startowały 2 firmy. Wygrała firma „Pestokil” z Brzegu. To ta sama, która prowadziła odkomarzanie w ubiegłym roku. Zwycięska firma zaproponowała cenę 146 tys. złotych.
Akcja rozpoczęła się od specjalnych tzw. wylewek na terenach podmokłych, stawach w parku i innych terenach miejskich, gdzie stoi woda. Wylewki mają za zadanie zabić larwy komarów. Kolejnym etapem będzie zamgławianie, zwane inaczej odymianiem.
Podobnie, jak w poprzednich latach, skuteczność odkomarzania będzie sprawdzała specjalna komisja w wyznaczonych 12 punktach miasta. Wykonawca o wybranym miejscu będzie dowiadywał się w ostatniej chwili. W ten sposób eliminowana jest możliwość oprysku wybranego miejsca przed samym przyjazdem komisji. Obecność komarów członkowie komisji będą sprawdzali na własnej skórze. Jeśli w ciągu 15 minut na jednym z członków komisji usiądzie ponad 10 tych owadów, wówczas odkomarzanie zostanie uznane za nieskuteczne i miasto naliczy wykonawcy karę. Będzie to 8 procent z ogólnej miesięcznej kwoty wynagrodzenia w przypadku każdego miejsca, gdzie będą komary.
Pracownicy firmy „Pestikol” byli w Przytorze i potwierdzili informacje, że nie są to komary, a niegryzące owady z rodziny ochotkowatych. Ich żywot trwa zwykle około 5 dni.
Trzeba pamiętać, że Świnoujścia z racji swojego położenia na wyspach otoczonych wodą, w otulinie Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie nie prowadzi się walki z komarami, jest wyjątkowo narażone na plagi komarów. Dodatkowo akcje odkomarzania nie są prowadzone w ogóle, albo sporadycznie także po niemieckiej stronie wyspy. W granicach Miasta znajduje się również znaczna część terenów zielonych należących do Lasów Państwowych, gdzie również nie przeprowadza się odkomarzania.
Jak twierdzą naukowcy, nie ma jednej stuprocentowej metody walki z tymi owadami. Największy problem z tymi owadami polega na tym, że komary mają ogromny potencjał rozwoju, a przede wszystkim adaptacji do różnych warunków, zarówno tych naturalnych, jak i stworzonych przez człowieka. Błyskawicznie rozmnażają się nie tylko w stałych akwenach czy na podmokłych terenach, ale również w oczkach wodnych na posesjach czy ogródkach działkowych, nieczyszczonych rowach melioracyjnych i rynnach, resztkach wody w porzuconych oponach itp. miejscach. Aby nie dopuścić do dodatkowego rozmnażania się tych owadów, należy systematycznie czyścić rynny, oczka wodne znajdujące się przy domach czy na ogródkach działkowych itd.
Data dodania 02 maja 2016