O parking przy ulicy Bałtyckiej
Władze miasta obiecały przed remontem ulicy Wojska Polskiego (w trakcie likwidacji pobocza dla parkowania tych samochodów) że powstanie parking przy ulicy Bałtyckiej dla obszaru kupujących i handlujących wzdłuż ulicy Wojska Polskiego nazywane też (SEZAMKOWĄ). Co dzisiaj chcieli byście powiedzieć handlującym, ponieważ tego parkingu dalej nie zbudowaliście, a zlikwidowaliście około 150 miejsc wzdłuż ulicy. Można nawet powiedzieć że oszukaliście tych ludzi. Prosimy o wyjaśnienie. Ps. Zaznaczam że miejsce do parkowania przy UBB i Mc Donald’s było tylko na piasku. I parkowały tam już wcześniej samochody. Więc nic nowego jeżeli chodzi o miejsce do parkowania.
Zaplanowany i zaprojektowany parking przy ul. Bałtyckiej jest częścią przedsięwzięcia pn. „Obszar koncentracji usług w rejonie ul. Wojska Polskiego i Bałtyckiej w Świnoujściu: Etap I: zagospodarowanie terenu wystawienniczego i zaplecza komunikacyjnego”. W sierpniu 2017 r. po przygotowaniu projektu i całości dokumentacji, Gmina Miasto Świnoujście zwróciła się z wnioskiem do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla zaplanowanego przedsięwzięcia. Po bardzo długim okresie procedowania, w lutym 2019 r., RDOŚ w Szczecinie wydał decyzję odmawiającą określenia środowiskowych uwarunkowań dla planowanego przedsięwzięcia tłumacząc swoją negatywną decyzję „niezgodnością planowanej inwestycji z zapisami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego”. Zdaniem RDOŚ w Szczecinie parking i usługi leżą w granicach strefy ochrony uzdrowiskowej „C” co powoduje blokadę wycięcia „lasu” i jest niezgodne z tzw. ustawą uzdrowiskową. Prezydent Świnoujścia odwołał się od takiego rozstrzygnięcia sprawy do Organu wyższej instancji, do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska przedstawiając dowody i argumentację, że planowane do zagospodarowania tereny w strefach uzdrowiskowych są przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod projektowane inwestycje i nie pełnią funkcji lasów w rozumieniu ustawy uzdrowiskowej oraz ustawy o lasach, a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego został ustawowo uzgodniony z Ministerstwem Zdrowia odpowiedzialnym za tzw. ustawę uzdrowiskową, we właściwiej długotrwałej i szczegółowej procedurze oraz z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Szczecinie. Niestety RDOŚ w Szczecinie po latach obowiązującego prawa miejscowego, na podstawie którego działa Gmina a Prezydent wykonuje obowiązki, podważa jego właściwość. Odwołanie od decyzji zostało złożone w lutym 2019 r. i do dziś, pomimo licznych monitów ze strony Gminy Świnoujście oraz kilkukrotnych pism z GDOŚ wyznaczających nowy termin rozstrzygnięcia sprawy, nie została wydana decyzja rozstrzygająca przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Początkowo Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uzależniała wydanie swojej decyzji od rozstrzygnięcia „analogicznej” sprawy znajdującej się w zaskarżeniu w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie dotyczącym budowy Zakładu Opieki Długoterminowej przy ul. Bydgoskiej w Świnoujściu. Jednak po wydaniu w listopadzie 2019 r. wyroku i orzeczeniu Sądu przychylającym się do racji Gminy Miasta Świnoujście i wskazującym na zgodność planowanej inwestycji ZOD z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i niezasadną argumentacją RDOŚ w Szczecinie oraz GDOŚ, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska nadal nie wydał rozstrzygającej decyzji dla parkingu przy ul. Bałtyckiej.
Inwestycja planowanego parkingu oraz terenu wystawienniczego przy ul. Bałtyckiej i Wojska Polskiego jest priorytetowa i strategiczna dla Gminy Świnoujście, a ciągłe przewlekłe działanie, błędna argumentacja i brak decyzyjności urzędów ochrony środowiska w Szczecinie i w Warszawie powoduje, że Gmina nie może podejmować swoich zaplanowanych i strategicznych zadań. Prezydent widząc brak działania ze strony Organów ochrony środowiska, powodujących finansowe straty i zablokowanie strategicznego rozwiązania logistyki komunikacyjnej w Świnoujściu przed uruchomieniem budowanego tunelowego połączenia wyspy Uznam i Wolin, podjął kolejne działanie i zlecił przeprojektowanie zaplanowanej budowy parkingu i usług wystawienniczych. Przeprojektowanie i przygotowanie nowej dokumentacji trwało od listopada 2019 r. do kwietnia 2020 r. W czerwcu 2019 r. na wniosek Prezydenta Świnoujścia, Rada Miasta podjęła także uchwałę o wyłączeniu terenu planowanego przedsięwzięcia ze strefy ochrony uzdrowiskowej „C”, co powinno ułatwić rozstrzygnięcia organów ochrony środowiska. Należy zwrócić uwagę, że teren planowanej inwestycji w dużej części pozbawiony jest drzew, ponieważ jest to teren obecnego wjazdu i części istniejącego parkingu od strony ul. Bałtyckiej a występujące tam drzewa nie stanowią lasu i porastają bezpośrednio gruzy przedwojennego budynku niemieckiej szkoły wojskowej jako samosiewy oraz drzewa dawniej posadzone przy drodze, które pozostaną wkomponowane w projekt inwestycji.
Wydział Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta złożył 10 kwietnia 2020 r. nowy wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przeprojektowanej inwestycji parkingu i usług wystawienniczych przy ul. Bałtyckiej i Wojska Polskiego. Zakłada się, że procedura uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach będzie trwała ok. 3-4 miesięcy, jeśli nie wystąpią nieprzewidziane problemy. Prezydent Świnoujścia podjął już wszystkie możliwe działania proceduralne, dokumentacyjne i projektowe zmierzające do uzyskania zgód na realizację inwestycji parkingu i terenu wystawienniczego. Obecnie utrudnienia komunikacyjne i proceduralne z organami rządowymi stwarza sytuacja pandemii Covid-19.
Fragment terenu planowanego parkingu przy ul. Bałtyckiej. Teren w dużej mierze pokryty jest ruinami i gruzami zburzonego w czasie II Wojny Światowej budynku, z których wyrastają samosiewy drzew.
Data dodania 04 maja 2020