O lekarza, który stwierdza zgon
Na podstawie art. 3a Prawa Prasowego prosimy o odpowiedź mailem: Czy gmina ma podpisaną umowę z koronerem? Jeśli tak, na jakie konkretnie usługi? Czy z jego usługi mogą korzystać mieszkańcy, gdy ktoś z rodziny umrze im w domu? czy informowaliście mieszkańców, jak się mają z nim kontaktować? Jeśli nie, co mają robić mieszkańcy, kiedy ktoś umrze w ich domu?
W zakresie stwierdzenia zgonu, podstawowe regulacje zawiera ustawa z dnia
31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych i rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny. Zgodnie z tymi przepisami, zgon i jego przyczyna powinny być ustalone przez lekarza leczącego chorego w ostatniej chorobie. Najczęściej jest to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. W przypadku, gdy zgon nastąpi w warunkach domowych, należy wezwać lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Z uwagi na stan pandemii, w związku z SARS-COV-2, od dnia 29 września 2020 r. Wojewoda Zachodniopomorski powołał koronera „covidowego”, który wysyłany jest przez operatorów numeru alarmowego 112 i 999 w sytuacji konieczności świadczenia usług stwierdzania zgonu w warunkach pozaszpitalnych dla osób podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-COV-2 albo zakażonych tym wirusem.
Informację o powołaniu koronera oraz procedurę powiadamiania i dysponowania koronera przekazano wszystkim podmiotom leczniczym.
Ponadto, w przypadku braku lekarza zobowiązanego do stwierdzenia zgonu, Gmina Miasto Świnoujście zleca usługę stwierdzenia zgonu i jego przyczyny oraz wystawienia karty zgonu pod warunkiem zgłoszenia takiej konieczności przez funkcjonariusza Komendy Miejskiej Policji. Zasady tej nie stosuje się jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że przyczyną zgonu było przestępstwo, w takim wypadku kartę zgonu wystawia lekarz, który na zlecenie sądu lub prokuratora dokonał oględzin lub sekcji zwłok.
Data dodania 13 listopada 2020