O opłaty za handel
Czy często handlowcy uchylają się od opłat dla miasta? Można określić jak często prowadzone są biznesy nielegalne, bez zgody miasta?
Jeżeli chodzi o promenadę i miejsca w centrum miasta nie było w ostatnim okresie czasu większych trudności z poborem opłaty targowej, być może dla tego, że handlujący, w większości, pochodzą ze Świnoujścia. Inaczej sytuacja wygląda w sezonie letnim, gdy do miasta zjeżdżają - mówiąc w cudzysłowie - „handlowcy” z całej Polski, Rumunii U krainy, Bułgarii. Rozpoczyna się wówczas z nimi prawdziwa zabawa w chowanego .
Nowa uchwała dotycząca opłaty targowej dotyczy handlu na terenach prywatnych i ma związek ze stale rosnącą ilością punktów sprzedaży tzw. namiotowej, co zdecydowanie negatywnie wpływa na estetykę przede wszystkim nowej promenady i dzielnicy nadmorskiej. Dotyczy także takich miejsc, w centrum miasta, jak chociażby teren przy kościele Chrystusa Króla.
Wielokrotnie mieszkańcy i turyści odwiedzający Świnoujście, także za pośrednictwem mediów, zwracali się do miasta o likwidację punktów sprzedaży papierosów, miejsc gdzie można - z wyjątkiem chociażby pamiątek ze Świnoujścia - kupić wszystko – od przysłowiowej ciupagi z Zakopanego do bielizny osobistej.
Uchwała nie obejmuje natomiast działalności handlowej prowadzonej na terenach, na których zgodnie z planami zagospodarowania przestrzennego można prowadzić tego typu działalność. W tym przypadku jest ona pod względem jakości i rodzaju sprzedawanych towarów monitorowana.
Proponujemy handlującym ,aby przenieśli i prowadzili swoją działalność na nowo oddanym do użytku targowisku miejskim Pod Zegarem przy ulicy Kołłątaja.
Część z nich już z takiej możliwości skorzystała.
Data dodania 26 lutego 2016