Strefa wokół terminalu LNG. Ostatnie wydarzenia.
Poniżej przedstawiamy kalendarium działań przeprowadzonych przez Gminę Miasto Świnoujście w celu zapewnienia dojazdu do latarni morskiej, Fortu Gerharda oraz plaży na Warszowie.
- w związku z otrzymaniem dofinansowania na zadanie pn. Przyjazny i bezpieczny dla środowiska dostęp do portu w Świnoujściu, opracowano dokumentację projektową m.in. na przebudowę ulicy Ku Morzu na odcinku równoległym do nabrzeża w kierunku latarni morskiej. Dokumentacja uzyskała pozytywną opinię spółki LNG.
- konieczność zamknięcia części ulicy Ku Morzu – pod estakadą rurociągów przesyłowych LNG. Zmiana stanowiska po przejęciu terminalu LNG bezpośrednio przez Gaz System
- przy udziale wojewody zachodniopomorskiego prezydent miasta podpisał porozumienie, w którym zawarto budowę przez Gaz System zachodniego obwodnicy terminalu LNG oraz przejęcie od miasta ok. 8 ha gruntów na potrzeby rozbudowy terminalu.
- Wojewoda przyjął meldunki służb dot. przygotowań do zamknięcia strefy
- Wojewoda wprowadzi strefę na podstawie bezpośrednich przesłanek
- Wprowadzenie strefy bezpieczeństwa jest zeskoczeniem dla Miasta. Miasto musi mieć dostęp do atrakcji turystycznych i plaży
Efekty:
- Dostęp do latarni morskiej i Fortu Gerharda tylko od strony wody
- Komunikacja autobusowa – dojazd do plaży od strony lądu przy Podziemnym Mieście – Gaz System partycypuje w kosztach budowy alternatywnej drogi.
Ku Morzu dla ruchu pieszego i kołowego.
Efekty:
- Wizytacja nabrzeża GPK (dawny punkt kontroli jachtów) jako przystani dla jednostek pływających, zapewniających alternatywny dostęp do latarni morskiej i fortu.
- Wizytacja istniejącej drogi leśnej przy Podziemnym Mieście, położonej częściowo w graniach portu oraz przejście leśnym duktem, który w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Wolińskiej wyznaczono jako publiczny dojazd do plaży.
11 kwietnia 2023
- rozmowa dotyczyła wprowadzenia strefy, uczestnicy: służby mundurowe, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Urząd Morski
- Zamknięcie strefy o godzinie 22.00
- Przedstawienie założeń plany zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Wolińskiej. Omówienie sytuacji, propozycje rozwiązań tymczasowych i docelowych
- Przedstawienie oczekiwań Miasta Świnoujscie dot. rozwiązań tymczasowych i docelowych. Prośba o zorganizowanie spotkania ze wszystkimi instytucjami w sprawie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w celu rozstrzygnięcia rozbieżności między stanowiskami i uzyskania pozytywnych opinii dla rozwiązań proponowanych przez Miasto Świnoujście.
- Omówienie sytuacji. Propozycje rozwiązań tymczasowych i docelowych:
- Gaz System wydzierżawi drogę bezpośrednio od Lasów Państwowych. Z uwagi na krótki czas, Gaz System wyraził zamiar zawarcia umowy w ramach poddzierżawy z Panem Piotrem Piwowarczykiem / Podziemne Miasto. Takie rozwiązanie obarczone jest wadą, ponieważ droga winna posiadać status drogi publicznej/ogólnodostępnej.
- Gaz System podpisze umowy bezpośrednio z przewoźnikami. W tym celu spółka powinna:
- dokonać uzgodnień z Żeglugą Świnoujską (władającą nabrzeżem z imieniu Miasta) w zakresie udostępnienia nabrzeży dla regularnych rejsów oraz ponoszenia wszelkich opłat
- dokonać uzgodnień z Komunikacją Autobusową - autobus, koszt przewozu oraz plan trasy i rozkład jazdy
- dokonać uzgodnień z armatorami – kluczowe jest, aby jednostki białej floty zabierały na pokład osoby w takiej ilości, jaka przejedzie autokarem – bez konieczności dzielenia grup autokarowych. Najlepiej zatem znaleźć dwóch armatorów („dużego” i „małego”). Harmonogram przyjazdu autokarów do latarni morskiej i Fortu Gerharda należy uzgodnić z ich dzierżawcą.
- Komunikacja drogą wodną i lądową powinna by ć bezpłatna dla mieszkańców i turystów.
- Gaz System utwardzi drogę prowadzącą od Podziemnego Miasta do plaży
- Gaz System przygotuje miejsca do parkowania
Na zakończenie spotkania I Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście postulowała, aby kolejne spotkanie odbyło się z osobami decyzyjnymi, posiadającymi odpowiednie pełnomocnictwa do podejmowania wiążących decyzji.
- przedstawienie założeń plany miejscowego zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Wolińskiej. Omówienie sytuacji, propozycje rozwiązań tymczasowych i docelowych.
- Uchwała dotycząca wyrażenia opinii do zmian założeń porozumienia z Gaz Systemem z 5 września 2022 zostaje zdjęta z porządku obrad. Rozwiązania zaproponowane w zdjętej uchwale to:
Rozwiązania tymczasowe:
- Wydzierżawienie od Lasów Państwowych leśnej drogi prowadzącej od Podziemnego Miasta do plaży, następnie jej utwardzenie i publiczne udostępnienie oraz ponoszenie kosztów jej eksploatacji
- Zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc parkingowych jak najbliżej plaży
- Zapewnienie bezpłatnego transportu z Warszowa do plaży
- Zapewnienie bezpłatnego transportu drogą wodną do nabrzeża GPK/ latarni morskiej i fortu wraz z przeprowadzeniem niezbędnego remontu nabrzeża
- W przypadku decyzji wojewody o umożliwieniu transportu zbiorowego kontrolowanego ulicą Ku Morzu w celu dojazdu do plaży i zabytków, współdziałanie w organizacji tego transportu.
Powyższe rozwiązania tymczasowe mają być zrealizowane do 29 kwietnia 2023r. i obowiązywać do czasu wprowadzenia rozwiązań docelowych.
Rozwiązania docelowe:
- Wspieranie działań Gminy Miasto Świnoujście, aby w trybie pilnym możliwe było uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Wolińskiej.
- Ponoszenie wszelkich kosztów związanych z realizacją inwestycji, niezbędną dokumentacją, odszkodowaniami za grunty w trybie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID)
- Budowa:
- drogi dojazdowej do plaży przy Podziemnym Mieście wraz z infrastrukturą techniczną oraz budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej dla punktu ratowniczego, usług gastronomicznych i plażowych. Droga winna spełniać parametry drogi publicznej.
UM Świnoujście
Data dodania 28 kwietnia 2023