81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
W piątek, 1 sierpnia 2025 roku, mieszkańcy Świnoujścia spotkają się na Placu Orła Białego, aby wspólnie uczcić pamięć uczestników Powstania Warszawskiego. Uroczystości z okazji 81. rocznicy wybuchu jednego z najważniejszych zrywów niepodległościowych w historii Polski rozpoczną się punktualnie o godzinie 17:00 – w symboliczną godzinę „W”.
Tradycyjnie o tej porze w całym mieście zawyją syreny alarmowe, a z portu odezwą się tyfony statków i okrętów – w hołdzie dla odwagi i poświęcenia warszawskich powstańców. Na plaży ratownicy odpalą race.
Główne uroczystości odbędą się przy pomniku Orła Białego, gdzie zostaną złożone kwiaty. Monument znajduje się u zbiegu ulic Krzywoustego, Paderewskiego i Wyszyńskiego. Na cokole pomnika widnieje napis: Bóg, Honor, Ojczyzna. W 65. rocznicę wyzwolenia Polski. Bohaterom walk o wolność i niepodległość. Pomnik powstał z inicjatywy świnoujskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Jego budowa była możliwa dzięki hojności i zaangażowaniu mieszkańców Świnoujścia.
Foto: Fot. Marcin Purman/8. Flotylla Obrony Wybrzeża
Data dodania 29 lipca 2025