Nowa Galeria "sztuki żywej"
W Świnoujściu powstaje nowa Galeria Sztuki Współczesnej. W centrum miasta w pieknej neogotyckiej kamienicy, miasto przeznaczyło na ten cel 240. metrowy lokal użytkowy. Jest to inicjatywa Urzędu Miejskiego i znanego świnoujskiego artysty Andrzeja Pawełczyka, który będzie odpowiedzialny za funkcjonowanie nowego Miejsca Sztuki 44, bo taka nazwę galeria przyjmie.
- Nowo utworzone Miejsce Sztuki 44 ma pełnić funkcję ośrodka „żywej sztuki” i centrum artystyczno-edukacyjnego, łączącego sztukę wysoką z tym co lokalne. Ma także budować tradycję tożsamości miejsca wraz z poczuciem odrębności / wyspa / w powiązaniu jednak z tym, co najwartościowsze w kulturze, poprzez stworzenie miejsca artystycznie unikalnego, profesjonalnej przestrzeni wystawienniczej i edukacyjnej, służącej prezentacji współczesnej sztuki, oraz przez program artystyczny, który w wyważony sposób pogodzi elementy kultury współczesnej z tym, co najcenniejsze w środowisku lokalnym. - informuje Andrzej Pawelczyk - Jest to oczywiście rozumiane jako proces, który pomimo istniejących problemów materialnych i organizacyjnych, będzie ewoluował zgodnie z przyjętym credo.
Pierwsza wystawa inaugurująca działalność miejsca sztuki44, to projekt "Dialog". Rozpisany w triadzie artysta-dzieło-odbiorca, to rozmowa analizująca proces twórczy. Wernisaż i otwarcie ms44 planowane jest 11 maja o godzinie 18. oo .
W wystawie wezmą udział artyści pochodzacy ze Świnoujścia, część z nich jest obecnie pracownikami dydaktycznymi szczecińskiej Akademii Sztuki i innych uczelni polskich.
- Cieszę się , że mogliśmy pomóc i nasi artyści znaleźli miejsce , w którym będą mogli spotykać się, tworzyć i propagować tak żywą przecież świnoujską sztukę - powiedział Janusz Żmurkiewicz Prezydent Świnoujścia.
|
ms44 Miejsce sztuki to interdyscyplinarna platforma, na której |
|
|
Dialog jest ucieczką od gestu negacji, łagodzonej wyłącznie przez litość. Odzierając nas z Kalibana pozwala na nowo określić siebie w relacji z innym. Tylko w rozmowie, rozpisanej w triadzie artysta-dzieło-odbiorca, sztuka współczesna może odzyskać utraconą wartość desygnatu. Artyści biorący udział w projekcie wybierają różne formy dialogu: analizę własnej postawy twórczej, interakcję z publicznością, lub dziełem obcym. Wielowątkowość tych postaw twórczych tworzy polifonię rozumianą jako dialog. Andrzej Pawełczyk/kurator |
Data dodania 07 maja 2013