Gdy gaśnie ludzka pamięć...
„Gdy gaśnie ludzka pamięć, dalej mówią kamienie” – tymi słowami Kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczyna się napis na pamiątkowej tablicy w miejscu pochówku szczątków znalezionych podczas rewitalizacji parku Chopina. Dziś na cmentarzu w Świnoujściu, z udziałem polskich i niemieckich władz samorządowych wyspy Uznam oraz polskim księdzem katolickim i niemieckim ewangelickim pastorem uroczyście pochowano urny ze szczątkami.
Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, burmistrz gminy Heringsdorf Lars Petersen oraz historyk i jednocześnie dyrektor Ośrodka Spotkań Młodzieży w Golm Niels Köhler odsłonili tablicę upamiętniającą miejsce spoczynku przedwojennych mieszkańców miasta w języku polskim i niemieckim z cytatem Kardynała Stefana Wyszyńskiego "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie" oraz słowami "Pamięci dawnych mieszkańców - Świnoujścianie A.D. 2013".
Szczątki odnaleziono na początku tego roku podczas prac rewitalizacyjnych w parku Chopina. Przed II wojną światową w tym miejscu był cmentarz. Ostatecznie z powodu braku miejsca, został zamknięty jeszcze przez Niemców około 1935 roku. W latach 70-tych, teren zrównano i powstał tam miejski park. Przez lata popadł w ruinę. Dwa lata temu zapadła decyzja o zagospodarowaniu tego miejsca na nowo. Zrewitalizowany, m.in. z unijnych pieniędzy, park ma być oddanych do użytku we wrześniu tego roku.
Oprócz elementów wypoczynkowo-rekreacyjnych i edukacyjnych w nowym parku będzie też specjalne miejsce upamiętniające przedwojenną funkcję tego terenu, czyli dawnych cmentarzy.
Tekst i zdjęcia
Hanna Lachowska/BIK UM Świnoujście
Data dodania 13 sierpnia 2013