Odkryj Krainę 44 Wysp czyli …w Świnoujściu nie można się nudzić.
W Świnoujściu nie można się nudzić! Mimo, że pogoda chłodniejsza to nie oznacza to, że miasto pogrążyło się w letargu. Koniec sezonu nie oznacza końca atrakcji, jakie miasto oferuje turystom oraz swoim mieszkańcom. Najważniejsze ośrodki kultury oraz sportu proponują nam ciekawą ofertę na spędzenie chłodniejszych dni.
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu liczy sobie już 39 lat. Jest to miejsce warte odwiedzenia w szczególności w deszczowe dni. Z roku na rok przybywa tam eksponatów i pojawiają się nowe wystawy. Obecnie „Świat Rafy Koralowej” czyli akwarystyczna wystawa żywych koralowców zdaje się być największą atrakcją. Muzeum w Świnoujściu jest drugim, po Gdyni, miejscem na polskim wybrzeżu gdzie można zobaczyć żywą rafę koralową oraz stworzenia, które ją zamieszkują. - „Można tu obejrzeć min. : murenę, koniki morskie, rozgwiazdy, krewetki, kraby, małże i wiele innych ciekawych okazów. Oczywiście mamy też obowiązkową atrakcję dla dzieci czyli znaną z bajki rybkę Nemo. Wystawa posiada około tysiąca stworzeń morskich. Mamy okazy z wielu egzotycznych zakątków np. Hawaii, wyspy Bożego Narodzenia, Australii, Japonii i wielu innych miejsc.” - mówi opiekun wystawy. Rafa koralowa nie jest jedyną atrakcją. - „Muzeum w swoim stałym asortymencie posiada eksponaty związane z tematyką morską oraz historią miasta. Ekspozycje są podzielone na trzy działy: Pierwszym z nich jest dział przyrodniczy, który prezentuje faunę z trzech stref klimatycznych. Znajduje się w nim min. kolekcja pingwinów, która jest rzadko spotykana w polskich muzeach. Uzupełnieniem wystawy jest warta zobaczenia ekspozycja „Złoto Bałtyku” czyli wystawa bursztynów. Kolejny działem jest dział morski. Można w nim zobaczyć modele statków rybackich i innych jednostek pływających oraz dawne narzędzia połowowe. W dziale historycznym możemy cofnąć się w czasie i zapoznać z ciekawą historią miasta. Muzeum posiada wiele starych fotografii, archiwalnych dokumentów oraz eksponatów związanych z kulturą materialną, która przybliży nam dawne Świnoujście.” - mówi dyrektor muzeum pani Barbara Adamczewska. Ponadto muzeum może się też pochwalić najstarszą w Polsce i zarazem największą piranią, która otrzyma niedługo „nowy apartament” i będzie pływać w akwarium mieszczącym dwie tony wody. Nie zapomniano też o najmłodszych i ich potrzebach - ”Nasze muzeum chce uczyć poprzez zabawę w związku z czym proponujemy dzieciom by skorzystały z naszego „symulatora” na którym mogą poczuć jak kołysze się statek. Dzieci mogą też wchodzić na tratwę lub pobawić się radiostacją. Zachęcamy też do zabawy w odszukiwanie w akwariach ryb, które wcześniej widziały w sali z eksponatami.” - mówi dyrektor muzeum p. Barbara Adamczewska. -„ Muzeum najczęściej jest zwiedzane w zorganizowanych grupach z przewodnikiem, ale osoby, która wybrały się na wycieczkę we własnym zakresie też się w nim odnajdą. Wszystko jest opisane w języku polskim oraz niemieckim, a nasi pracownicy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania. Można tu spędzić 2 godziny bawiąc się i zarazem ucząc” - dodaje p. dyrektor.
Świnoujskie forty to miejsca obowiązkowe do odwiedzenia dla fanów historii. Fort Zachodni, Fort Anioła oraz Fort Gerharda już od lat są stałymi punktami odwiedzin fanów militariów z całego świata.
Miłośnicy zabytkowych budowli powinni udać się na wprawę po 300 stopniach schodów wiodących na szczyt latarni morskiej. Jest ona najwyższą na polskim wybrzeżu Bałtyku, jedną z najwyższych w Europie oraz najwyższą na świecie latarnią morską wykonaną z cegły.
OSiR pamięta nie tylko o biegaczach, ale również o fanach piłki nożnej. Oprócz tego, że jak co roku Flota Świnoujście zaprasza na swoje mecze to każdy kto sam chciałby pograć dostanie na to szansę. Ośrodek proponuje też korzystanie z jego stałych atrakcji jakimi są obiekty sportowe takiej jak np. korty, boiska, hala tenisowa czy nowo wyremontowany basen. Każdy kto lubi sport znajdzie dziedzinę dla siebie, nie ważny jest wiek. A jeśli chodzi o najmłodszych to OSiR zachęca dzieci do wzięcia udziału w naborze do sekcji jakie prowadzi min. pływania w, której mogą brać udział nawet maluchy.
Ponadto fani jazdy na rowerze mogą skorzystać z wielokilometrowego szlaku rowerowego w Świnoujściu, w tym trans granicznego, łączącego Cesarskie Uzdrowiska po polskiej i niemieckiej stronie wyspy Uznam . Do wyboru mamy wiele opcji, dzięki czemu można dostosować trasę do naszych umiejętności, czasu oraz tego co chcemy zobaczyć. Miasto zaprasza do korzystania ze szlaku „Feiningera”, „Świdny Las”, „Dookoła wsypy Karsibór”, „Międzynarodowego nadmorskiego szlaku rowerowego R-10”oraz „Dookoła Zalewu Szczecińskiego”. A jeśli ktoś chciałby skorzystać ze szlaków, ale nie ma dostępu do roweru to nie jest to żaden problem. Na Świnoujskiej promenadzie znajdują się bowiem rowery, które można wypożyczyć. Są nawet wypożyczalnie ,które oferują dostawę rowerów do domu.
Tekst Patrycja Biedulewicz /praktykantka w BIK UM, studentka Uniwersytetu Szczecińskiego.
Data dodania 06 września 2013