Wymyśl nazwę - wygraj nagrodę
W listopadzie ma ruszyć targowisko przy ulicy Kołłątaja, które zastąpi dotychczasowy tzw. zielony rynek na ulicy Grunwaldzkiej. - Nowy rynek ma stać się jedną z wizytówek świnoujskiego handlu, dlatego powinien posiadać własną nazwę - mówi Robert Karelus rzecznik prezydenta miasta. - Zresztą pierwsza propozycja już padła. Jeden z mieszkańców zaproponował, aby nazwać go "Zielony Ryneczek".
Każdy, kto chciałby wziąć udział w tej zabawie, może zgłosić swoją propozycję do końca września, pisemnie do urzędu miasta (Stanowisko Obsługi Interesanta, parter) lub pocztą elektroniczną na adres: bik@um.swinoujscie.pl (w temacie proszę napisać „rynek”)
Osoba, która wygra, będzie honorowym gościem uroczystości otwarcia nowego rynku; otrzyma także z rąk prezydenta specjalny upominek.
Inwestycję realizuje firma „Remont” za około 4,1 mln złotych brutto.
W 75 procentach inwestycja jest finansowana z funduszu Jessica w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Całkowita powierzchnia handlowa nowego targowiska to niemal 2 tysiące metrów kwadratowych. Projekt przewiduje powstanie zadaszonych pawilonów targowych z wydzielonymi lokalami handlowymi dla poszczególnych branż. Pawilony będą oddzielone od siebie utwardzonymi i zadaszonymi alejkami, zapewniającymi dojazd do poszczególnych lokali. Do sprzedaży artykułów rolno-spożywczych przeznaczone będą również 3 kompleksy z zadaszonymi stołami. Projekt przewiduje również powstanie placu dla samochodów do sprzedaży bezpośredniej oraz parking na 42 miejsca postojowe, w tym 2 dla niepełnosprawnych. Poza tym sanitariaty ogólnodostępne, w tym dla niepełnosprawnych oraz dla personelu. Na terenie targowiska powstaną nowe ciągi komunikacyjne dla ruchu pieszego i kołowego, z wjazdami od strony ul. Kołłątaja. Zapewnione też będą: zasilanie energią elektryczną, bieżąca woda, kanalizacja sanitarna i deszczowa, monitoring. Całość będzie ogrodzona i na noc zamykana.
Budowa nowego targowiska to wynik konsultacji społecznych na temat świnoujskiego handlu targowiskowego, które rozpoczęły się w październiku 2011 roku. Wzięło w nich wówczas udział około 2 tysięcy osób, w tym także sami handlujący.
Większość z ankietowanych (90 procent) opowiedziała się za funkcjonowaniem targowisk w Świnoujściu, ale tylko nielicznym (jedynie 17 procent) odpowiada obecny ich standard. Aż 79 procent respondentów odpowiedziało, że nie podoba im się dzisiejszy wygląd i warunki w jakich odbywa się handel na tzw. zielonym rynku przy ulicy Grunwaldzkiej. W projektowaniu samego targowiska również brali udział najbardziej zainteresowani jego wyglądem i funkcjonalnością – przedsiębiorcy handlujący na zielonym rynku.
Data dodania 12 września 2013