To idzie FAMA, FAMA, FAMA
Szczegółowy program FAMA Kliknij http://fama.org.pl/category/program/
Świnoujście po raz 44 gości legendarny festiwal FAMA. Spotkanie ponad 300 młodych artystów trwa od piątku od 15. sierpnia do 30 sierpnia. Międzynarodowy Kampus Artystyczny FAMA odbywa się od 1965 roku w Świnoujściu. Jednym z jej laureatów był młodziutki Marek Grechuta. To właśnie od występu i nagrody na tym festiwalu rozpoczęła się jego kariera. Dziś uznawany jest za ikonę polskiej piosenki. Od kilku dni świnoujski amfiteatr nosi imię Marka Grechuty.
Jedynie w latach 1978-1982 z powodu braku zgody władz festiwal nie odbył się. Jest jednym z najstarszych polskich festiwali. Jest także jedynym w Polsce artystycznym wydarzeniem interdyscyplinarnym, które jest jednocześnie nastawione na doskonalenie warsztatu młodych twórców. Łączy muzykę poważną, jazzową, zespoły muzyczne wszystkich gatunków, wokalistów, tancerzy, teatry, kabarety, interdyscyplinarne grupy twórcze, film, fotografię, performance art, plastyków, literatów, dziennikarzy, krytyków sztuki, animatorów kultury i inspicjentów.
Celem festiwalu jest prezentacja najzdolniejszych twórców młodego pokolenia i tworzenie platformy dla corocznego szkolenia i konfrontacji. Program Famy to prezentacja autorskiego dorobku uczestników, realizacja projektów premierowych, sekcje warsztatowe w poszczególnych dziedzinach oraz prezentacja wybitnych artystów sceny polskiej i światowej.
Wczoraj (wtorek) w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie odbyła się konferencja prasowa.
- Tegoroczna edycja co prawda rodziła się w bólach, ale ze szczęśliwym końcem. Program dopięty jest na ostatni guzik. Emocji na pewno nie zabraknie - powiedział prezes "Alma Art" Bodek Bojczuk, organizator festiwalu.
- Spotykamy się 44 raz, za rok jubileusz. Fama związana jest ze świnoujskim amfiteatrem, który doczekał się pełnej modernizacji i zadaszenia. Życzyłbym sobie, aby FAMA nadal zmieniał asie jak zmienia się nasz amfiteatr. W tym roku co ważne festiwal dociera do obu części miasta - wspomniał prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.
- To jeden z najstarszych festiwali w Polsce. To prawie pół wieku cennej sztuki, która odbywa się w gościnnym Świnoujściu. Impreza co prawda wiekowa, ale wciąż młoda duchem, dlatego wierzę, że każdy znajdzie w programie coś atrakcyjnego - powiedział wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Wojciech Drożdż.
WYDARZENIA SPECJALNE FAMY 2014:
• Koncert premierowy „Laboratorium muzyki”, w którym obok uznanych twórców zaprezentują się również debiutanci, soliści i zespoły wykonujące muzykę poważną, jazzową, elektroniczną, eksperymentalną, improwizowaną. W koncercie weźmie udział między innymi Adam Klocek – laureat tegorocznej nagrody Grammy.
• Koncert zespołu Vołosi – jeden z najlepszych polskich zespołów ludowych, Laureaci wszystkich nagród (regulaminowych i pozaregulaminowych) festiwalu Nowa Tradycja 2010.
• Koncert Skubasa z zespołem – śpiewał w projektach Smolika, teraz idzie własną, akustyczna drogą.
• Koncert pianisty Marcina Maseckiego – Laureat Paszportu Polityki 2013 w kategorii Muzyka Popularna.
• Koncert Finałowy „Podaruj nam trochę słońca” - Wydarzenie z udziałem Ewy Bem, pierwszej damy polskiego jazzu, przygotowane przez uczestników sekcji wokalnej.
• Projekt „Miejsca literatury” - Gośćmi Famy będą m.in. Marian Pilot, Filip Springer i Bohdan Zadura.
• Wystawa „Habitat” - Prezentacja prac studentów i absolwentów szkół artystycznych, skupionych wokół tematu: dom, przestrzeń osobna, własna
• Projekt „re:Warszów” - Cykl warsztatów i wydarzeń sekcji animacji kultury adresowanych do mieszkańców Świnoujścia
Szczegółowy program FAMA 2014-08-13
Kliknij http://fama.org.pl/category/program/
tekst na podst. WUM Szczecin
fot. biuro prasowe WUM Szczecin
Data dodania 13 sierpnia 2014