Jeździmy już najdłuższą transgraniczną europejską promenadą
W dniu 19 sierpnia w obecności władz Województwa Zachodniopomorskiego, Kraju Związkowego Meklemburgia Pomorze Przednie, władz samorządowych z polskiej i niemieckiej części wyspy Uznam, wielu zgromadzonych mieszkańców i gości odbyło się uroczyste otwarcie transgranicznej promenady pomiędzy gminami Świnoujściem i Heringsdorfem.
Jest to jeden z największych projektów transgranicznych realizowanych wzdłuż zachodniej granicy państwa w ostatnim okresie czasu. Wartość całego projektu to 3,1 mln euro , z czego 1 ,4 mln euro przypadło na Miasto Świnoujście, 1, 7 mln na Gminę Heringsdorf;dofinansowanie wynosi 85%. W ramach tego projektu Świnoujście zrealizowało kolejny etap ciągu pieszego na wydmie o długości ponad 200 metrów , pomiędzy ulicami Prusa i Nowowiejskiego, wraz z dwoma wejściami na plażę oraz toaletą przystosowaną dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Wykonaliśmy także ciąg pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Żeromskiego, na odcinku od ul. Prusa do granicy państwa, którego długość wynosi około 1400 m. Gmina Heringsdorf zrealizowała budowę ciągu pieszo-rowerowego o długości prawie 2250 m, od granicy państwa do miejscowości Ahlbeck. Na połączeniu dwóch polsko-niemieckich ciągów pieszo-rowerowych, na pasie granicznym, zbudowana została platforma o powierzchni 425m2; na niej posadowiona brama europejska.
Jest to druga tego typu inwestycja realizowana wspólnie przez przygraniczne samorządy.
W lipcu ubiegłego roku , nastąpiło uroczyste oddanie do użytku pierwszego, ze wspólnie realizowanych, turystycznych połączeń transgranicznych - ścieżki rowerowej Świnoujście/Wydrzany – Kamminke.
W ramach projektu wybudowane zostały oświetlone ciągi pieszo–rowerowe o łącznej długości 2600 m i przede wszystkim most nad kanałem torfowym. Ponadto na trasie utworzone zostały miejsca wypoczynkowe oraz ustawione tablice informacyjne o obszarze objętym projektem. Ta inwestycja także w 85 % sfinansowana została z budżetu Unii Europejskiej.
Dzięki nowo otwartemu transgranicznemu połączeniu udostępniona została południowa część polsko-niemieckiej wyspy Uznam od strony Zalewu Szczecińskiego.
Data dodania 22 sierpnia 2011