Opera na zamku zaprasza na... Miłość i Śmierć
Opera da camera MIŁOŚĆ I ŚMIERĆ – pieśni włoskie i rosyjskie XVIII i XIX w. 12 stycznia 2016r. godz. 19.00 Sala kameralna im. J. Nieżychowskiego W programie włoska liryka wokalna m.in. A. Scarlattiego i V. Belliniego oraz pieśni P. Czajkowskiego i cykl Pieśni i Tańce śmierci M. Musorgskiego. Bilety w cenie: normalny: 50 zł/os. ulgowy: 40 zł/os.
Opera da camera to nazwa nowego cyklu recitali wokalnych, odbywających się od stycznia 2016 r. na sali kameralnej im. J. Nieżychowskiego. Sala kameralna to nowa przestrzeń koncertowa w Operze na Zamku, która została uroczyście otwarta 26 listopada 2015 r. w ramach Dni Nowego Otwarcia. Podczas comiesięcznych koncertów zaprezentują się publiczności młodzi, niezwykle utalentowani, ale już uznani polscy śpiewacy operowi, stojący u progu wielkich karier na światowych scenach. Wigmore Hall, Barbican Hall, Berlin Philharmonie, Musikverein w Wiedniu, Carnegie Hall, Covent Garden, paryskie Opéra Garnier i Opéra Bastille - to tylko kilka miejsc, w których występowali nasi artyści. Każdy z nich, przy akompaniamencie fortepianu, zaproponuje autorski wieczór złożony z utworów pochodzących z różnych epok muzycznych i obszarów geograficznych. W programach znajdą się kompozycje od baroku do XX wieku, wykonywane w języku polskim, czeskim, rumuńskim, rosyjskim, francuskim, niemieckim i włoskim, bardzo zróżnicowane pod względem charakteru i przystępne dla szerokiej publiczności.
Piotr Lempa – bas
Absolwent The Royal Academy of Music w Londynie, Cardiff International Academy of Voice oraz Gdańskiej Akademii Muzycznej. Jako solista wystąpił na I roku studiów w Requiem W. A. Mozarta podczas festiwalu Tempus Paschale w Katedrze Lubelskiej. Na scenie operowej pojawił się po raz pierwszy na III roku studiów w Weselu Figara W. A. Mozarta w Operze Bałtyckiej. Od tej pory regularnie występuje na deskach oper w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii, Polsce i we Włoszech. Koncertuje w kraju i za granicą (Anglia, Walia, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja, USA). W 2001 r. wystąpił z solowymi koncertami m. in. w Nowym Jorku dla uczczenia ofiar World Trade Center oraz w Pensylwanii. Wystąpił także na koncercie upamiętniającym I. J. Paderewskiego w Nowojorskiej Carnegie Hall wraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Kształcił się na mistrzowskich kursach wokalnych pod kierunkiem takich pedagogów jak: R. Bonynge (Australia), Dame K. Te Kanawa (Nowa Zelandia), M. Freni (Włochy), H. Łazarska (Wiedeń), J. Nesterenko (Wiedeń), J. Rappe (Polska), R. Karczykowski (Polska), D. O'Neill (Anglia). W 2011 r. na rynek polski wydana została płyta Romanse Rosyjskie A. Wertyńskiego zawierająca najpiękniejsze romanse rosyjskie z repertuaru B. Ładysza z tekstami Kofty. W 2008 r. nakładem Acte Prealable ukazała się płyta CD z prawykonaniem Missa Miseri Cordis L. Kułakowskiego, w której Piotr kreuje partie basową obok tak znakomitych śpiewaków jak P. Kusiewicz. W tym roku nakładem wydawnictwa DUX ukaże się płyta, zarejestrowana podczas festiwalu Wratislavia Cantans 2009, zawierająca oratorium A. Scarlatti – Caino overo Il Primo Omicidio gdzie Piotr śpiewa partię Lucyfera. W 2004 r. Za rolę Uberto w farsie operowej La Serva Padrona G. B. Pergolesi został nagrodzony przez Marszałka Województwa Pomorskiego Nagrodą
Teatralną za najlepszy debiut roku. W 2004 roku został także nominowany do prestiżowej nagrody Czerwonej Róży. W 2005 na XI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari otrzymał nagrodę specjalną Dyrektora Staatsoper w Hamburgu. W lutym 2007 otrzymał Nagrodę Specjalną a w 2009 IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Mozartowskim w Londynie, a w maju 2007 roku otrzymał II Nagrodę podczas konkursu pieśni rosyjskiej im. Ludmily Andrew także w Londynie. Piotr jest laureatem Dobrodzieńskiej Róży w dziedzinie kultury w roku 2012 nadawanej przez Radę Miejską jego rodzinnej miejscowości oraz Róży Powiatu dla animatorów i twórców kultury w roku 2013. We wrześniu 2013 roku został także nominowany do Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Twórców i Animatorów Kultury. Piotr Lempa jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Marketingu Politechniki Częstochowskiej. W 2004 r. Został przez tą uczelnię nominowany do tytułu Absolwenta Roku. Ukończył studia wokalno – aktorskie w Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie dr hab. Leszka Skrla oraz studia operowe w Royal Academy of Music w Londynie pod kierunkiem Marka Wildmana i Ingrid Surgenor. Ukończył również, wraz z zespołem młodych śpiewaków, program International Academy of Voice w Cardiff ucząc się pod kierunkiem światowej sławy śpiewaka Dennisa O'Neill. W 2011 roku Piotr otrzymał tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuki muzyczne, dyscyplinie artystycznej – wokalistyka oraz rozpoczął działalność pedagogiczną na Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.
Marek Ruszczyński – fortepian
Marek Ruszczyński pobierał edukację muzyczną pod kierunkiem Prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w Gdańsku. Dorastał w epoce schyłku komunizmu i ścierania się kulturalnych
wpływów "romantycznego" Wschodu z "oświeconym" Zachodem. Jako dziecko, Marek zdobył liczne nagrody krajowe, a w wieku 17 lat zajął trzecie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Andorze. W wielu 19 lat otrzymał nagrodę polskiego Ministerstwa Kultury i Edukacji za osiągnięcia muzyczne oraz nagrodę Klubów Rotary w Gdańsku i Brukseli dla najlepszego maturzysty pośród szkół artystycznych Polski północnej. Marek studiował akompaniament wokalny w GSMD pod okiem Ronana O'Hora'y i Rudolfa Piernay'a, gdzie otrzymał również Gold Medal Accompanist Prize w latach 2009 i 2011. Kolejnym sukcesem Marka było zdobycie Prix de Piano w Nadia and Lili Boulanger International Voice-Piano Competition w 2012 w Paryżu. Po ukończeniu GSMD, szkolił się z pomocą licznych uznanych artystów takich jak Christa Ludwig i Dietrich Fischer-Dieskau. Marek jest uczestnikiem programów Samling Artis i Britten- Pears Young Artist oraz absolwentem Academie Musicale de Villecroze. Dzięki wsparciu otrzymanemu od Opera Awards Foundation, Marek szkolił się jako repetytor fortepianowy w National Opera Studio w Londynie. Występował w licznych salach koncertowych w Europie, w tym między innymi w Wigmore, Barbican, Berlin Philharmonie, Musikverein w Wiedniu oraz Carnegie Hall w Nowym Jorku. Wśród angaży artysty są również recitale wokalne w Paris Opera de Bastille pod kierownictwem Marilyn Horne, stanowisko oficjalnego akompaniatora na kursach mistrzowskich Teresy Berganzy w Acedemie Musicale de Villecroze oraz coach językowy podczas inscenizacji Króla Rogera w Royal Opera House w Londynie.
http://www.marekruszczynski.com/
Anna Markiewicz-Czaus
Opera na Zamku w Szczecinie
Data dodania 07 stycznia 2016