BiegamBoLubię
Data
Miejsce Stadion Miejski
Godzina 18.00
Organizator Ośrodek Sportu i Rekreacji “Wyspiarz”
Kategoria Sport
Zajęcia BiegamBoLubię nabierają tempa. Wiosna w pełni, biegacie coraz więcej i to nas cieszy. Jednak trening to coś więcej niż jedna aktywność. Na najbliższym spotkaniu postawimy na ćwiczenia rozciągające.
Bieganie długodystansowe poprawia pojemność płuc, sprawia, że lepiej funkcjonuje nasze serce oraz układ krwionośny. Sylwetka się wysmukla, zmniejsza się tkanka tłuszczowa. Zalet jest oczywiście znacznie więcej. Pojawiają się jednak pewne dolegliwości mięśniowe, spięcia, które w dłuższym terminie mogą prowadzić do kontuzji. Jednym z zalecanych działań prewencyjnych jest właśnie rozciąganie. Przez wielu biegaczy amatorów tego typu ćwiczenia są traktowane z przymrużeniem oka, jako coś „po treningu”, bo przecież liczą się kilometry. Tymczasem rozciąganie mięśni powinno być stałym jego elementem.
Nasz trening rozpoczniemy do wspólnego truchtu, aby podnieść temperaturę ciała. Wówczas mięśnie są bardziej elastyczne, co sprawia, że efektywniej wykonacie późniejsze ćwiczenia. Po lekkim biegu wykonajcie kilka ćwiczeń dynamicznych w formie wymachów
lekkoatletycznych, krążeń oraz skrętoskłonów. Po krótkiej gimnastyce ogólnej… czas na danie główne, – czyli rozciąganie w formie statycznej. Siady płotkarskie To ćwiczenie potrafi „otworzyć” biodra. Już poprawny siad bez skłonów do nogi atakującej czy zakrocznej dla niektórych będzie sporym wyzwaniem. Skupcie się najpierw na poprawnej pozycji a dopiero potem spróbujcie wykonywać delikatne skłony. Nigdy nie rozciągamy się pulsacyjnie, pogłębienia powinny być delikatne i stopniowe, do granicy bólu. W dalszej fazie ćwiczenia możecie się lekko odchylić lub nawet osoby bardziej gibkie położyć na plecach, nie odrywając kolana nogi zakrocznej od podłoża. Wówczas rozciągniecie grupę mięśni ud, na czele z czworogłowym.
Jeśli temperatury będą wysokie bez problemu przejdziecie do kolejnych ćwiczeń rozciągających zaproponowanych przez Waszych trenerów prowadzących. Pamiętajcie, że ich duża liczba nie jest ważna, kluczowy jest czas wykonywania każdego z nich. Lepiej wykonać mniej ćwiczeń, lecz dokładnie i długo skupić się na kilku. Kilkusekundowe skłony/pogłębienia nie spowodują wydłużenia włókien mięśniowych a wywołają jedynie kojarzony z rozciąganiem ból. Ćwiczenia poprawiające gibkość nie powinny boleć – muszą być spokojne, stopniując uczucie ciągnięcia. Cierpliwość i systematyczność to w tym przypadku klucz do sukcesu, czyli trwałej poprawy zakresów ruchu.
Na koniec sesji ćwiczeń wspólnie pobiegajcie odrobinę szybciej niż na początku zajęć. Poczujecie różnicę, lekkość kroku – to skłoni Was… do wykonywania skłonów w przyszłości.
Data dodania 29 kwietnia 2025