Świnoujście gospodarzem Festiwalu Artystycznego Wojska Polskiego. Galowy koncert zwieńczył dwudniowe święto kultury wojskowej
W miniony weekend (20–21 września) Świnoujście stało się areną pierwszej edycji Festiwalu Artystycznego Wojska Polskiego. Inicjatywa ta, wspierana przez wiceministra obrony narodowej Stanisława Wziątka oraz prezydent miasta Joannę Agatowską, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem mieszkańców i gości. Zwieńczeniem festiwalu był niedzielny koncert galowy w amfiteatrze im. Marka Grechuty — wydarzenie, które przyciągnęło tłumy.
Nowy festiwal, choć debiutujący, nawiązuje swoją formułą do tradycji Festiwalu Piosenki Żołnierskiej, który przez dekady odbywał się w Kołobrzegu. Świnoujście ma szansę stać się jego naturalnym kontynuatorem, o czym świadczy zarówno skala przedsięwzięcia, jak i zaangażowanie organizatorów.
Podczas dwóch dni festiwalu odbyło się kilkanaście koncertów oraz pokazy musztry paradnej w różnych punktach miasta. Finałowy koncert galowy zgromadził w amfiteatrze komplet publiczności, która mogła podziwiać Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego — z chórem, solistami i grupą baletową.
Na początku wieczoru wiceminister Stanisław Wziątek i prezydent Joanna Agatowska uhonorowali kapelmistrzów orkiestr wojskowych z całego kraju, w tym z Rzeszowa, Bydgoszczy, Koszalina, Szczecina i Świnoujścia, dziękując im za wkład w oprawę artystyczną festiwalu.
Sam koncert był pokazem różnorodności repertuaru. Obok klasycznych pieśni wojskowych, takich jak „Piechota, ta szara piechota”, zabrzmiały także utwory z kręgu muzyki rozrywkowej i filmowej — m.in. „Zegarmistrz światła purpurowy” oraz fragmenty z „Halki” Moniuszki, w tym efektowny Mazur w wykonaniu zespołu tanecznego.
Publiczność z entuzjazmem przyjęła także swingujące utwory z okresu międzywojnia, a także rockowe klasyki w aranżacjach wojskowych muzyków — m.in. kompozycje z repertuaru AC/DC, Michaela Jacksona i Pink Floyd. Wystąpiła również Natasza Urbańska z utworem z filmu „1920. Bitwa Warszawska”, dodając wydarzeniu artystycznego blasku.
Nie zabrakło także widowiskowego akcentu sportowego — na scenie pojawiły się Julia Szeremeta i Aneta Rygielska, reprezentantki Wojska Polskiego i wicemistrzynie świata w boksie, które w symbolicznej choreografii odegrały bokserski pojedynek.
Bezpłatny koncert galowy okazał się nie tylko efektownym zakończeniem festiwalu, ale i sygnałem, że Świnoujście ma potencjał, by stać się stałym punktem na mapie wojskowej kultury artystycznej. Publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco, dając wyraźny sygnał, że chce więcej takich wydarzeń.
Foto: Wojciech Basałygo
Data dodania 22 września 2025