Wzmocnienie potencjału rozwojowego wyspy Karsibór w oparciu o cenne walory przyrodnicze i kulturowe - zagospodarowanie terenu po byłej straży pożarnej na wyspie Karsibór w Świnoujściu
Program Operacyjny Rybactwo i Morze 2014-2020 Operacja: „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność". Priorytet nr 4: „Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”. |
|
Nazwa |
Wzmocnienie potencjału rozwojowego wyspy Karsibór w oparciu o cenne walory przyrodnicze i kulturowe - zagospodarowanie terenu po byłej straży pożarnej na wyspie Karsibór w Świnoujściu |
Całkowita wartość projektu: |
212 379,77 zł |
Kwota dofinansowania: |
180 522,00 zł |
Termin rozpoczęcia projektu |
lipiec 2020 |
Termin zakończenia projektu |
październik 2020 |
Beneficjentem operacji był Miejski Dom Kultury, samorządowa instytucja kultury, będąca jednostką organizacyjną Gminy Miasto Świnoujście.
Cel operacji stanowiła poprawa infrastruktury turystyczno – rekreacyjnej Miasta Świnoujście – obszaru morskiego i rybackiego dziedzictwa kulturowego poprzez budowę punktu rekreacyjnego w Karsiborze.
Realizacja obejmowała zagospodarowanie terenu po byłej jednostce Straży Pożarnej w rejonie ul. 1-go Maja, u zbiegu z ul. Ogrodową. Wcześniej teren ten nie był zagospodarowany i użytkowany.
W ramach robót budowlanych wykonano nowe nawierzchnie: pieszo-jezdną, mineralno-żywiczną oraz chodnik. Powstały miejsca postojowe dla 4 samochodów osobowych (w tym jedno dla osoby niepełnosprawnej). Nawierzchnię wokół placu rekreacyjnego wyłożono trawą z rolki.
Posadowiono elementy małej architektury: zadaszoną wiatę piknikową, ławostoły drewniane - 3 kpl. (w tym 2 kpl. pod wiatą). Zamontowano stojaki na rowery (20 szt.), 2 szt. zabawek dla dzieci, pojemniki na odpady (4 szt.), tablicę (gablotę) z informacją o dofinansowaniu operacji.
Inwestycja pn. „Wzmocnienie potencjału rozwojowego wysypy Karsibór w oparciu o cenne walory przyrodnicze i kulturowe – zagospodarowanie terenu po byłej straży pożarnej na wyspie Karsibór w Świnoujściu” wpisuje się w cel ogólny jak i szczegółowy LSR tj. cel ogólny nr 2 Poprawa wykorzystania walorów turystyczno – rekreacyjnych wzmacniająca związek mieszkańców z miejscem zamieszkania, cel szczegółowy 2.1.4 Infrastruktura turystyczno – rekreacyjna zalewu szczecińskiego i okolic. Bez wątpienia realizacja inwestycji poprzez zagospodarowanie terenu po byłej jednostce Straży Pożarnej na wyspie Karsibór, na nowy plac wypoczynkowy bezpośrednio przyczyni się do realizacji celu 4 Propagowanie dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym dziedzictwa kulturowego rybołówstwa i akwakultury oraz morskiego dziedzictwa kulturowego.
Wybudowany plac wypoczynkowy udostępniony jest cały rok i wykorzystywany zarówno przez turystów odwiedzających wyspę Karsibór, w tym rowerzystów (bezpośrednie sąsiedztwo szklaku rowerowego „Dookoła Wyspy Karsibór” o długości 21 km), jak i przez mieszkańców wyspy.
Data dodania 01 września 2020