Ponownie o odkomarzanie
Chciałbym zapytać o temat odkomarzania. Czy był już przeprowadzony, lub kiedy będzie? Jakie tereny obejmuje, lub jakie będzie obejmował? Kto przeprowadzi odkomarzanie i za ile? W załączeniu przesyłam zdjęcie jednego z domów oraz to co dzieje się wieczorem.
W przeliczeniu na jedną osobę i porównując to z innymi miastami, Świnoujście przeznacza wyjątkowo duże pieniądze na odkomarzanie. Niestety walka z tymi dokuczliwymi owadami jest, szczególnie przy takich warunkach meteorologicznych jakie panują obecnie bardzo nierówna.
W tym roku akcję odkomarzania prowadzi firma Inpest Service z Pisarzowej, która w wygrała przetarg na tę usługę na trzy lata. Całkowity koszt odkomarzania za cały okres wynosi 701 tys. złotych. Miesięcznie jest to niemal 39 tys. złotych.
W wielu miejscowościach samorządy nawet w ogóle rezygnują z tego typu działań, twierdząc, że to pieniądze wyrzucone w błoto. My tak nie uważamy. Staramy się, aby zarówno mieszkańcy, jak i turyści, jak najmniej byli narażeni na ataki komarów. Walka z tymi owadami nie jest jednak łatwa. Trzeba pamiętać, że Świnoujścia z racji swojego położenia - na wyspach otoczonych wodą, w otulinie Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie nie prowadzi się walki z komarami - jest wyjątkowo narażone na plagi komarów. Akcje odkomarzania nie są prowadzone w ogóle, albo bardzo sporadycznie także po niemieckiej stronie wyspy.
Na pewno jednak jest lepiej, niż byśmy nic nie robili. Przypomnę tylko prawdziwe plagi komarów w latach 90-tych.
Od pierwszego kwietnia pracownicy firmy Inpest Service przystąpili do kontroli stadium rozwoju larw w zbiornikach wodnych . Tam, gdzie stwierdzono występowanie larw tych owadów, zaaplikowano preparat o nazwie Vectobac. Kolejne sprawdzania zbiorników odbywa się systematycznie. Akcja odkomarzania przeprowadzana jest we wszystkich dzielnicach miasta.
Przez całe lato odbywać się będą specjalne kontrole przeprowadzanych akcji odkomarzania. Członkowie specjalnie w tym celu powołanej komisji , systematycznie na własnym ciele sprawdzają, jak dużo jest komarów w 43 najbardziej newralgicznych miejscach, czyli na promenadzie, Parku Zdrojowym itd.
Jeśli okaże się, że w ciągu piętnastu minut na jedną osobę usiądzie więcej niż dziesięć komarów, to wówczas miasto będzie potrąca wykonawcy odkomarzania odpowiedni procent z miesięcznego wynagrodzenia.
Oprócz tego miasto zleciło sporządzenie raportu określającego skład gatunkowy komarów oraz miejsca ich rozwoju w sezonie wiosenno-letnim 2013. Badania te już trwają i są efektem konferencji na temat komarów, która w ubiegłym roku odbyła się w Świnoujściu. Prowadzą je naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Państwowego Zakładu Higieny, którzy mają już doświadczenie, ponieważ podobny monitoring przeprowadzali wcześniej we Wrocławiu.
Naukowcy twierdzą, że nie ma metody na stuprocentowe zwalczanie komarów. Jednak na podstawie przeprowadzonych badań i wyciągniętych z nich wniosków mają określić te najbardziej skuteczne, które w kolejnych latach będzie mogła być stosowana w mieście. Już dziś naukowcy mają bezpośredni kontakt z firmą zajmującą się odkomarzaniem w mieście i systematycznie konsultują z nimi sposoby i preparaty używane do walki z komarami.
Jednocześnie eksperci podkreślają, jak ważna jest profilaktyka, czyli propagowanie sposobów obrony przed tymi owadami. Na przykład, jak można zabezpieczyć własne mieszkanie przed komarami. Chociażby poprzez systematyczne czyszczenie rynien, oczek wodnych na posesjach, a nawet nieużywanych wiader, zalegających starych opon, w których zalegająca woda to doskonałe warunki do rozwoju komarów. A późną jesienią sprawdzić swoje piwnie, pomieszczenia gospodarcze, gdzie bardzo często zimują chmary komarów.
Data dodania 23 maja 2013