Czytelniczka pyta, dlaczego w Świnoujściu jest tak mało sklepów? "Czy miasto nie stwarza warunków do rozwoju handlu?" Na naszym forum pojawiło się też stwierdzenie, że uśmiercono handel na Boh. Września. M.in. po zamknięciu pl. Wolności. Macie jakieś dane statystyczne, które by pokazywały, ile jest sklepów i czy na przestrzeni lat był wzrost takich usług?
W ostatnich sześciu latach ilość sklepów w Świnoujściu utrzymuje się na tym samym poziomie. Według ostatnich danych w Świnoujściu w 2012 roku działało 786 sklepów różnych branż.
Najwięcej jest spożywczych (188), wielobranżowych (145) oraz z odzieżą (107). Podobna struktura sklepów w sieci handlowej jest także w innych rozwiniętych gospodarczo miastach kraju. Zwykle ilościowo dominują właśnie placówki spożywcze, wielobranżowe i odzieżowe.
W Świnoujściu na początku 2012 roku w sklepach zatrudniających powyżej 9 pracowników pracowało 600 osób. Ilość tych sklepów na przestrzeni lat 2005 – 2012 nie uległa zasadniczej zmianie. Podobnie, jak powierzchnia tych placówek. W 2005 roku wynosiła ona 19 tys. metrów kwadratowych, a w 2012 roku nawet nieco wzrosła do 19,3 tys. metrów kwadratowych. Wzrosła także liczba zatrudnionych pracowników z 551 do 600.
Oprócz sklepów, według stanu na 2012 roku, w mieście funkcjonuje 46 hurtowni. Jedna obsługuje średnio 17 sklepów . W tej ilości nie ma supermarketów, dyskontów i sklepów sieciowych, które zaopatrywane są przez własne centra logistyczne.
W Świnoujściu na 1000 mieszkańców przypadało w ostatnich latach średnio 19,2 sklepów. To podobnie jak w innych miastach tej wielkości, a więcej niż na przykład w Szczecinie, gdzie współczynnik ten wynosi 11, 9 sklepów na 1000 mieszkańców. Podobnie jak w Gdańsku; analogicznie 11,1 na 1000 mieszkańców oraz Łodzi - 11,8 na 1000 mieszkańców.
Oprócz wymienionych placówek handlowych w mieście działają również sklepy o powierzchni sprzedaży ponad 400 metrów kwadratowych sieci Lidl, Biedronka, Netto, Intermarche, Polo Market, a wkrótce oddany zostanie kolejny sieci Kaufland,. Przy ulicy Dąbrowskiego z kolei rozpoczęła się budowa Galerii Handlowej.
Nie mogę zgodzić się z tezą ,żę w naszym mieście brak jest warunków do prowadzenia handlu,albo ,że samorząd nie wspiera małych handlowych przedsiębiorstw.Dowodem na to jest chociażby powstanie nowoczesnego targowiska przy ulicy Kołłątaja.
Firma Colliers International przygotowała pod koniec ubiegłego roku raport zatytułowany "Nowe szlaki na handlowej mapie Polski", w którym wskazuje mniejsze miasta, które mają najwyższy potencjał handlowy na terenie naszego kraju -od 30 do 100 tysięcy mieszkańców. Miasta zostały przeanalizowane pod względem istniejącej i możliwej do podaży powierzchni handlowej oraz wskaźników ekonomicznych, takich jak stopa bezrobocia czy siła nabywcza mieszkańców i gości odwiedzających region.
W województwie zachodniopomorskim, jako miasta z dużym potencjałem inwestycyjnym przy jednoczesnym niskim jego ryzyku uznane zostały Świnoujście i Kołobrzeg. Sprzyja temu na pewno wzmożony ruch turystyczny, najniższa w województwie stopa bezrobocia, a także infrastruktura.
Data dodania
18 listopada 2013