O pracę w mieście i świnoujścian pracujących w Niemczech
Przygotowuję artykuł i mam kilka pytań: 1. Poproszę o jakiekolwiek statystyki odnośnie liczby mieszkańców Świnoujścia pracujących obecnie (w poprzednim roku, miesiącu) w Niemczech (o ile takowe istnieją). 2. Czy rzeczywiście jest problem braku rąk do pracy w Świnoujściu? Jeśli tak, to w jakich branżach. Poproszę o jakiekolwiek informacje/statystyki w tej kwestii. 3. Czy Urząd Miasta Świnoujście podejmuje lub zamierza podejmować jakieś działania w celu zachęcania świnoujścian do pracy w swoim mieście?
4. Poproszę też o jakiś komentarz Miasta w tej sprawie. Może apel, zachęta do świnoujścian, aby nie wyjeżdżali? (choć to trudna kwestia - w Niemczech zarabiają dużo więcej...)
5. Jeszcze jedna kwestia - co z pracą w Gazoporcie? Czy jest jakaś szansa, aby więcej mieszkańców Świnoujścia znalazło tam zatrudnienie?
Z góry pięknie dziękuję za jakiekolwiek odpowiedzi. Tekst muszę mieć gotowy na jutro do godz. 15, dlatego też liczy się bardziej uzyskanie jakichkolwiek odpowiedzi, niż ich ewentualnie wyczerpujący charakter.
Nie jesteśmy w tak dramatycznej sytuacji i nie musimy wzorem innych samorządów, mobilizować mieszkańców ościennych gmin do tego, aby przenosili się do nas, by mieć chociażby większe wpływy z podatków od osób fizycznych.
Zgodnie z szacunkami ministerstwa finansów tegoroczne wpływy z tego tytułu do budżetu miasta wzrosną z 31,3 miliona złotych w 2012 roku do około 34 milionów złotych w roku bieżącym. To świadczy o tym, że w Świnoujściu nie maleje liczba osób w wieku produkcyjnym.
Miasto podejmuje różne działania, także te długoterminowe, mające na celu utrzymanie liczby mieszkańców na w miarę stabilnym poziomie. Najważniejsze są atrakcyjne miejsca pracy, które będą przyciągać ludzi na stałe do Świnoujścia.
Gros środków z budżetu miasta wydajemy na inwestycje.To one stanowią siłę napędową naszej lokalnej gospodarki, stanowiąc lekarstwo na walkę z bezrobociem.
Dla przyciągnięcia inwestorów, którzy stwarzają miejsca pracy, obowiązuje uchwała zwalniająca z podatku od nieruchomości przez pięć pierwszych latach. To m.in. dzięki temu w mieście powstały i powstają duże zakłady pracy, jak Kreatina, AKS, Poltram Yard, ale również nowe ośrodki wypoczynkowe np. Interferie Medical Spa, hotel Hampton by Hilton, Baltic Park Molo, gdzie również nasi mieszkańcy znajdują zatrudnienie.
Dziś nowo powstające firmy,sklepy wielkopowierzchniowe mają problem ze znalezieniem chętnych do pracy.
Realizowanych jest przez świnoujskie Centrum Aktywizacji Zawodowej wiele programów mających na celu stworzenie nowych miejsc pracy. Ich powstawanie sprawia, że Świnoujście od lat ma najniższe w zachodniopomorskim regionie i jedno z najniższych w kraju bezrobocie.
W przyszłym roku nie podnosimy stawek z tytułu opłat i podatków lokalnych.
Nie likwidujemy placówek oświatowych, kierując nauczycieli na bezrobocie lub zmuszając do zmiany zawodu. Nowo powstające sklepy mają problem z naborem kandydatów do pracy.
Dla innych rejonów województwa jesteśmy niesamowicie atrakcyjnym miejscem pracy. Szacujemy, że w Świnoujściu pracuje ponad 2 tysiące osób spoza miasta.
Z trudnościami boryka się nasza branża turystyczna. Niemcy,szczególnie po podniesieniu płacy minimalnej stali się zdecydowanie konkurencyjni. Nasi kucharze, absolwenci szkół hotelarskich, gastronomicznych znajdują zatrudnienie w pensjonatach, hotelach i sanatoriach po niemieckiej stronie wyspy Uznam.
Są firmy,które specjalizują się w sprzątaniu w Niemczech obiektów i prywatnych lokali mieszkalnych.
Szacujemy,że legalnie w Niemczech pracuje 300 świnoujścian.
Data dodania 16 grudnia 2013