O przepisy dotyczące hodowli kur i gołębi
Czy w naszym mieście można hodować kury albo trzymać gołębie? Są jakieś obostrzenia?
Kwestię trzymania zwierząt gospodarskich, a do takich zalicza się kury, reguluje rozdział 7 „Wymagania utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej”przyjętego przez Radę Miasta Świnoujście Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Świnoujście, który brzmi następująco:
§ 17.1. Na obszarach ochrony uzdrowiskowej A i B Miasta Świnoujście zabrania się utrzymywania zwierząt gospodarskich.
2. Na pozostałych terenach zabrania się utrzymywania zwierząt gospodarskich :
1) na terenie zabudowy wielorodzinnej;
2) na terenie skoncentrowanego budownictwa jednorodzinnego (domki szeregowe, bliźniaki);
3) na terenach na których usytuowane są budynki użyteczności publicznej i obsługi mieszkańców.
3. W zakresie nieobjętym postanowieniami ust. 1 i 2 utrzymanie zwierząt gospodarskich powinno być prowadzone w sposób :
1) niepowodujący zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi,
2) niepowodujący zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody.
4. Pomieszczenia inwentarskie dla zwierząt gospodarskich winny być usytuowane w linii prostej od ogrodzenia posesji w odległościach :
1) 30 m od posesji sąsiedniej zabudowanej budynkiem jednorodzinnym wolnostojącym,
2) 100 m od posesji sąsiedniej zabudowanej budynkiem wielorodzinnym lub innym obiektem przeznaczonym na stały pobyt ludzi.
5. Osoba utrzymująca zwierzęta gospodarskie zobowiązana jest do przestrzegania następujących zasad :
1) wytwarzane podczas prowadzenia chowu lub hodowli nieczystości będą gromadzone zgodnie z przepisami prawa budowlanego, a ich usuwanie nie będzie powodować zanieczyszczenia terenu nieruchomości oraz wód podziemnych;
2) zapewnienia zwierzętom odpowiednich pomieszczeń gospodarskich oraz terenów ogrodzonych, skutecznie zabezpieczonych przed samodzielnym wydostaniem się zwierząt poza teren nieruchomości.
6. Osoba utrzymująca zwierzęta gospodarskie wykorzystywane do wykonywania usług przewozowych i rekreacyjnych zobowiązana jest do usuwania nieczystości pozostawionych przez zwierzęta.
Regulamin utrzymania czystości i porządku nie może określać obowiązków dotyczących hodowli gołębi. Obowiązująca klasyfikacja zwierząt gospodarskich nie zalicza bowiem gołębi do zwierząt gospodarskich. Nie są one też z całą pewnością zwierzętami domowymi w rozumieniu ustawy o ochronie zwierząt. Zatem nie jest możliwe określanie w uchwale obowiązków dotyczących hodowli gołębi, gdyż jest to sprzeczne z prawem.
W polskim prawie nie ma powszechnie obowiązujących przepisów dotyczących hodowli gołębi, które nakładałyby jakieś zakazy lub ograniczenia w zakresie wielkości hodowli lub jej umieszczenia.
Przepisy, które mogą mieć zastosowanie w przypadku niekorzystnego oddziaływania hodowli gołębi na otoczenie zawiera kodeks cywilny (kc) (DzU 1969, Nr 16, poz. 93 ze zm.). Art. 144 kc stanowi: Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Ocena, czy hodowla gołębi stanowi przekroczenie "przeciętnej miary" będzie uzależniona od konkretnej sytuacji - jej wielkości, wzajemnego umieszczenia gołębnika i budynków itp. Dokonać jej władny jest tylko sąd rejonowy, do którego właściciel (zatem nie lokator budynku komunalnego), narażony na skutki działań wykraczających ponad "przeciętną miarę" w rozumieniu art. 144 kc, może wystąpić ze skargą negatoryjną przewidzianą w art. 222 2 kc, żądając by sąd zobowiązał sąsiada do zaniechania lub ograniczenia takich działań.
Data dodania 29 lipca 2014