Wracają do pracy na miejskich inwestycjach
Mrozy i opady śniegu wstrzymały prace przy zadaszeniu południowej trybuny na miejskim stadionie. Po przerwie na plac budowy wrócił także wykonawca Centralnego Układu Komunikacyjnego, jednej z największych miejskich inwestycji ostatnich lat.
W tej chwili miejscy inżynierowie szacują, że opóźnienie w robotach na stadionie miejskim wynosi przynajmniej 3 tygodnie. W środę odbędzie się narada z wykonawcą - szczecińską firmą Budchem. W jej trakcie przedstawiciel firmy ma zaprezentować aktualizację harmonogramu robót z uwzględnieniem terminów zakończenia całej inwestycji.
- Zadaszenie trybun to pierwsza część tej inwestycji – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. – Kolejna to postawienie budynku technicznego na szczycie środkowej trybuny południowej. W tej chwili inwestycja jest na etapie budowy fundamentów pod zadaszenie. Wykonawca zapewnia, że zakończy te prace do 6. marca.
Przypomnijmy, że zadaszonych zostanie ponad 1900 miejsc dla kibiców. Konstrukcja zadaszenia ma być oparta na wspornikach żelbetonowych. Dla lepszej widoczności z trybuny na krawędzi zadaszenia dodano tzw. łamacz światła. Budynek techniczny będzie połączony z zadaszeniem. Na parterze znajdować się mają pomieszczenia pomocnicze, węzły sanitarne (także dla niepełnosprawnych), pokój obsługi medialnej i punkt doraźnej pomocy medycznej. Górna kondygnacja to stanowiska dla komentatorów i sprawozdawców oraz sala klubowa. Ze względu na konieczność dobrej widoczności, niezbędnej dla dziennikarzy relacjonujących mecze, przód budynku będzie cały przeszklony. Wykonawcą projektu przebudowy stadionu miejskiego przy ulicy Matejki jest poznańskie biuro AC Studio.
Po przerwach spowodowanych mrozami robotnicy wrócili również na plac budowy innej miejskiej inwestycji – przebudowy Centralnego Układu Komunikacyjnego.
- W tej chwili wykonawca skupia się na odcinkach zamkniętych dla ruchu – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. – Chodzi o rondo przy kościele .
Ta część miasta ma być gotowa do użytku w czerwcu tego roku, a więc jeszcze przed sezonowym szczytem. To jednak nie oznacza końca całej inwestycji. Do przebudowania pozostał jeszcze plac Wolności.
- Projekt jest już od dawna gotowy. W najbliższych kilku dniach miasto ogłosi przetarg na jego realizację – informuje Robert Karelus. – Plac ma być częściowo zamknięty dla ruchu samochodowego. Jego nowy wygląd ma sprzyjać wypoczynkowi i rekreacji.
Według młodych, szczecińskich architektów z pracowni Federacyjne Biuro Architektoniczne S.C., Plac Wolności, jako najważniejsza otwarta przestrzeń w historycznym centrum miasta ma stać się wnętrzem urbanistycznym o wysokiej jakości i atrakcyjnym programie funkcjonalnym. Właściwa aranżacja jego przestrzeni ma zachęcać do przyjścia, spędzenia w niej czasu, spotkań. Elementy placu takie, jak wygodne i trwałe meble miejskie, dobrze zaaranżowana zieleń i atrakcyjne oświetlenie, posadzka o porządkującym rysunku z dobrych materiałów, akcent przestrzenny i elementy wyposażenia tworzące estetycznie spójną całość i umieszczone w odpowiednich miejscach, staną się szansą na sukces tego obszaru miasta.
Przebudowany plac Wolności ma być gotowy w grudniu tego roku. Tym samym zakończy się największa, obok budowy mostu na wyspę Karsibór, miejska inwestycja ostatnich lat.
Info: BIK UM Świnoujście
Fot: Na zdjęciu wizualizacja przebudowanego placu Wolności.
Data dodania 29 lutego 2012