Jak to jest z tym zdrowym odżywianiem…
Wbrew informacji, która niedawno pojawiła się na jednym z prywatnych portali internetowych, dzieci w świnoujskich placówkach oświatowych uczą się, czym i jak ważne jest dla człowieka zdrowe odżywianie.
Świnoujscy pedagodzy mają żal do autora, że przygotowując materiał powinien był wysłuchać obu stron. Zamiast tego, w treści artykułu powołał się jedynie na wypowiedź radnej PO Elżbiety Jabłońskiej, która twierdzi, że w tym zakresie nie dzieje się w Świnoujściu nic.
- Po ukazaniu się informacji do Urzędu Miasta napłynęły pisma od dyrektorów świnoujskich placówek. Piszą w nich, że jest im przykro z powodu wypowiedzi radnej, bo wprowadza w błąd opinię publiczną- informuje Robert Karelus,rzecznik prezydenta Świnoujścia.
- Zapraszamy do nas panią radną, aby na miejscu przekonała się, jak wiele robimy w zakresie promowania zdrowego stylu życia – mówi Ewa Brzozowska, wicedyrektor Przedszkola Miejskiego nr 1.
- Promujemy wśród naszych dzieci zdrowe odżywianie – dodaje Anna Dul, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 10 „Kolorowy świat”. – Uczymy je prawidłowych nawyków żywieniowych, organizujemy konkursy plastyczne na temat zdrowego odżywiania, które adresowane są zarówno do dzieci, jak i ich rodziców.
Na poparcie swoich słów dyrektor podaje konkretne przykłady. Tylko w tym roku szkolnym w ramach II edycji Piramidy Żywienia Przedszkolaka, dzieci uczyły się przygotowywać zdrowe kanapki. Odbyło się również spotkanie z diabetologiem dr Marią Pupek na temat zdrowego odżywiania, zapobiegania otyłości i cukrzycy u dzieci. To nie wszystko.
- W ramach propagowania zdrowego stylu życia włączyliśmy się w ogólnopolską kampanię Akademii Zdrowego Przedszkolaka – dodaje dyrektor Anna Dul. – Aby w lipcu móc otrzymać stosowny certyfikat, w trakcie całego mijającego roku szkolnego przeprowadziliśmy z dziećmi i rodzicami wiele zajęć edukacyjnych.
Propagowanie zdrowego odżywiania odbywa się także poprzez codzienne posiłki, jakie przedszkolaki otrzymują w placówce. Przy ich przygotowywaniu owoce, mleko, warzywa, produkty zbożowe są w świnoujskich placówkach standardem.
- Rodzice i dzieci chwalą sobie żywienie w naszym przedszkolu – mówi Anna Dul. – Bardzo dobrze ocenia je również sanepid.
Podobnie jest w innych świnoujskich przedszkolach. Oto kolejny przykład z Przedszkola Miejskiego nr 11.
- „Mamo, tato wolę wodę”, „Kubusiowi przyjaciele natury”, „Czyste powietrze wokół nas”, „Przyjaciele Zippiego”, to ogólnopolskie akcje i programu promujące zdrowy styl życia, w których tylko w tym roku szkolnym nasze dzieci i kadra pedagogiczna brały udział – wylicza Krystyna Skulich, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 11 „Tęcza”.
Oprócz tego nauczyciele tej placówki przeprowadzili wśród swoich podopiecznych liczne działania w zakresie zdrowego odżywiania. To m.in. „Dzień marchewki”, „Dzień owoców i warzyw”, „Przygotowujemy przetwory”. „Las – grzyby trujące i jadalne”, „Między grupowa zgaduj zgadula. Zdrowym i szczęśliwym być”, „Witaminowe abecadło” Wspólne przygotowywanie sałatek jarzynowych i soków”, konkurs na plakat „Zdrowa żywność,
„Nasz jadłospis”, „Wiosenne kąciki. sadzenie rzeżuchy i szczypioru oraz przygotowanie z nimi kanapek, czy spotkanie z pielęgniarką na temat zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiana.
Tego typu działanie nie kończą się tylko na miejskich przedszkolach. Prowadzone są również w szkołach zarówno podstawowych, jak gimnazjach czy średnich.
- W tym roku szkolnym mieliśmy szeroko zakrojoną akcję" Trzymaj formę" – potwierdza Bogusław Mędrek, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i wylicza: – Systematycznie organizujemy pogadanki z uczniami na temat aktywnego trybu życia i zbilansowanej diety, spotkania z dietetykiem, był konkurs plastyczny na plakat związany ze zdrowym trybem życia, przeprowadziliśmy akcję ulotkową wśród uczniów i rodziców na temat "Co każdy rodzić wiedzieć powinien o żywieniu i aktywności fizycznej, był szkolny kiermasz zdrowej żywności.
To tylko przykłady z niektórych świnoujskich placówek oświatowych. Osobną sprawą są sklepiki, które działają w niektórych placówkach.
- Co do asortymentu proponowanego przez szkolne sklepiki, to dyrektorzy szkół dokonując wyboru dzierżawcy, proszą o uwzględnienie przede wszystkim zdrowej żywności. Wielu się do tego dostosowuje – mówi zastępca prezydenta Joanna Agatowska. – Tylko, że z drugiej strony dzieci równie dobrze mogą sobie to wszystko kupić w drodze do czy ze szkoły.
Dlatego należy pamiętać, że nie można wszystkiego, całej odpowiedzialności, zrzucać na samorząd i placówki oświatowe. Szczególnie ważną rolę w promowaniu zdrowego odżywiania powinni spełniać rodzice.
- Większość nawyków żywieniowych wynosi się z domu – mówi Joanna Agatowska, zastępca prezydenta miasta. – Jeżeli rodzice zamiast zrobić dziecku w domu zdrowe śniadanie, dać kanapkę i owoc do szkoły, wolą wyciągnąć kilka złoty i powiedzieć „kup sobie coś”, to wiadomo, że dziecko wybierze batona lub coś podobnego. Ani samorząd, ani nauczyciele nie są od tego, aby pilnować dzieci, co kupują i jedzą. My wskazujemy kierunki, radzimy, propagujemy zdrowe odżywianie. Z drugiej strony muszą być jednak rodzice, którym będzie również zależało, jak odżywiają się ich dzieci.
Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki.pdf
Internat Zespołu Szkół Morskich.pdf
Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I.pdf
Przedszkole Miejskie nr 10.pdf
Przedszkole Miejskie nr 11.pdf
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczego.pdf
Zespół Szkolno-Przedszkolny.pdf
Zespół Szkół Ogólnokształcących.pdf
Zespół Szkół Publicznych nr 4.pdf
BIK UM Świnoujście
Data dodania 27 czerwca 2012