Mammobusy w trasie! Skorzystaj i zbadaj piersi
Do wielu polskich miejscowości już jadą mammobusy, gdzie można bezpłatnie się zbadać! Ponieważ rak piersi to najczęstszy nowotwór, na jaki chorują kobiety, NFZ raz na dwa lata refunduje mammografię wszystkim Polkom między 45 a 74 rokiem życia – można ją zrobić bez skierowania. Do badania zachęca też artystka Justyna Steczkowska!
Tylko 33,07 procent Polek skorzystało z przesiewowej mammografii (wg danych NFZ – stan na 1 sierpnia https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/dane-o-realizacji-programow/ ). Mimo że rak piersi to wciąż najpowszechniejszy nowotworów u Polek.
- Zachęcam do profilaktycznej mammografii, bo jest ona w stanie wykryć nawet niewielkie zmiany, których nie da się wyczuć w samobadaniu. Trwa tylko 5 minut, a może uratować życie. Warto ją zrobić dla siebie, ale i swoich bliskich – mówi Dorota Sepko, prezes Stowarzyszenia Moja Mammografia.
Mammografię można wykonać w wielu miejscach, ponieważ mammobusy dojeżdżają nawet do najmniejszych miejscowości. W środku dostępna jest przebieralnia, poczekalnia i co najważniejsze – nowoczesny mammograf.
- Według naukowo potwierdzonych danych statystycznych, wykonując około 200 badań mammograficznych w zorganizowanych przesiewowych badaniach populacyjnych, zapobiega się jednemu zgonowi. Regularne badania to szansa na to, by w porę zdiagnozować chorobę i ją wyleczyć. Niestety wiele kobiet, które umierają z powodu raka piersi, żyłoby, gdyby w porę zgłosiło się na mammografię – podkreśla Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust Polska, największego realizatora programu profilaktycznych badań mammograficznych piersi w naszym kraju.
Do mammografii zachęca też artystka Justyna Steczkowska. W mediach społecznościowych opublikowała nagranie, w którym przekonuje, że sama bada się regularnie. Co myśli o badaniach w mammobusie? Zobacz: https://www.instagram.com/p/DMVQm7LtIov/
Zarejestrować można się online na rejestracja.mojamammografia.pl lub telefonicznie: 58 767 34 44. Na miejscu trzeba mieć dowód tożsamości.
W najbliższym czasie mammobusy przyjadą m.in. do:
· 01.09.2025 Stargard - przy Przychodni Zachód, os. Zachód 17a
· 02.09.2025 Stargard - przy Przychodni Zachód, os. Zachód 17a
· 03.09.2025 Stargard - przy Przychodni Zachód, os. Zachód 17a
· 04.09.2025 Goleniów - przy Kauflandzie ul. Wolińska 11
· 08.09.2025 Świnoujście - przy Laboratorium Szpitala im. Jana Garduły ul. Mieszka I 4
· 09.09.2025 Świnoujście - przy Laboratorium Szpitala im. Jana Garduły ul. Mieszka I 4
· 10.09.2025 Wolin - przy Straży Pożarnej, ul. Zamkowa 21
· 11.09.2025 Płoty - Na Placu Konstytucji 3 Maja 1 (przy Urzędzie Miejskim)
· 12.09.2025 Łobez - przy Łobeskim Domu Kultury, ul. Niepodległości 52
· 08.09.2025 Police - przy Kompleksie Sportowo - Rekreacyjnym, ul. Piaskowa 97
· 09.09.2025 Kamień Pomorski - przed Ratuszem, ul. Stary Rynek 1
· 11.09.2025 Trzebiatów - przy Urzędzie Miejskim, Rynek 1
· 12.09.2025 Połczyn-Zdrój - Na Placu Wolności
Więcej terminów i miejsc na bezpłatne badania mammograficzne znajduje się na stronie NFZ, a także w portalu rejestracyjnym.
Data dodania 28 sierpnia 2025