Konferencja z okazji 15-lecia Polsko-Niemieckiego Forum Kobiet
W dniu 12 października (piątek) w restauracji Konstelacja odbyła się konferencja zorganizowana przez Polsko-Niemieckie Forum Kobiet Euroregionu Pomerania (PNFK). Celem konferencji, odbywającej się w roku 15-lecia istnienia PNFK, oprócz podsumowania dotychczasowych działań, było określenie nowych form i obszarów przyszłej działalności stowarzyszenia. Dlatego też tematem wiodącym konferencji były perspektywy współpracy kobiet polskich i niemieckich z uwzględnieniem dotychczasowych doświadczeń i istniejących różnic kulturowych.
Po krótkim podsumowaniu 15-letniej działalności PNFK przez Przewodniczącą Beatę Chelińską i wystąpieniach zaproszonych gości rozpoczęła się część robocza konferencji. Uczestniczki – w tym także obecne przedstawicielki głównego partnera PNFK: Deutsch-Polnisches Frauen Forum z siedzibą w Wolgaście, wysłuchały wykładu Zbigniewa Plesnera, dziennikarza Radia Szczecin specjalizującego się w zagadnieniach współpracy na polsko-niemieckim pograniczu. Ostatnią część konferencji wypełnił warsztat z zakresu edukacji międzykulturowej. Jego celem było zainspirowanie polskich i niemieckich uczestniczek do znalezienia nowych obszarów i form współpracy poprzez m.in. lepsze poznanie się w trakcie wykonywania zleconych zadań. Część warsztatową poprowadziła Katarzyna Artemiuk, specjalistka z zakresu edukacji międzykulturowej.
W konferencji uczestniczyło 50 osób z Polski i Niemiec. Projekt został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Świnoujście oraz Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej z siedzibą w Warszawie.
* * * * *
Polsko-Niemieckie Forum Kobiet Euroregionu Pomerania z siedzibą w Świnoujściu jest stowarzyszeniem (organizacją pożytku publicznego) od 15 lat realizującym zadania z zakresu m.in.:
- rozwijania kontaktów i współpracy między polskimi i niemieckimi kobietami w rejonie Euroregionu Pomerania i Meklemburgii-Pomorza Przedniego,
- dążenia do realizacji równych praw kobiet i mężczyzn w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym,
- poznawania i rozumienia odrębności społeczeństw polskich i niemieckich, ich kultury, tradycji, obyczajów i języka.
PNFK liczy obecnie 115 osób (w tym także kilku panów) zaś jego głównym partnerem jest Deutsch-Polnisches Frauen Forum (DPFF) z siedzibą w Wolgaście (Niemcy).
Zarząd PNFK
Data dodania 15 października 2012