Przypominamy! Od 1 marca nowe identyfikatory na prom
|
29 lutego br zakończono akcję wymiany identyfikatorów uprawniających do korzystania z przeprawy Świnoujście-Warszów (promy ”Bielik”). |
Od 1 marca w celu uzyskania identyfikatora uprawniającego do korzystania z tej przeprawy należy wystąpić do Urzędu Miasta z odpowiednim wnioskiem. Zasady ubiegania się o identyfikator reguluje załącznik nr 4 do organizacji ruchu nr 8/2008 z dnia 25.04.2008 (zm. 07.03.2012r.).
Warto przypomnieć, że w dni powszednie w godzinach od 04:00 do godziny 22:00 bez konieczności posiadania identyfikatora mogą korzystać właściciele pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,0 t, których rejestracja zaczyna się od liter ZSW.
Mieszkańcy Świnoujścia, którzy posiadają pojazdy zarejestrowane w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Świnoujście wg. tzw. „starego wzoru tablic” (białe litery na czarnym tle) lub pojazdy zarejestrowane wg tzw. wzoru indywidualnego lub też użytkują pojazd będący w leasingu, a także właściciele pojazdów zarejestrowanych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, zatrudnieni na obszarze Miasta Świnoujście na podstawie umowy o prace na pełny etat, na czas nieokreślony od co najmniej 3 miesięcy, z mogą przeprawiać się tą przeprawa pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,0 t po okazaniu ważnego, wydanego przez Urząd Miasta Świnoujście identyfikatora.
Załącznik nr 4 do organizacji ruchu
Nr 8/2008 z dnia 25.04.2008
(zm. 07.03.2012r.)
ZASADY KORZYSTANIA Z PRZEPRAW PROMOWYCH W ŚWINOUJŚCIU
1. Użyte w niniejszych zasadach określenia oznaczają:
- identyfikator – dokument wydawany przez Prezydenta Miasta Świnoujście uprawniający do korzystania z przeprawy promowej Świnoujście – Warszów (prom Bielik),
- leasing – umowny stosunek cywilnoprawny, w ramach leasingu pojazd samochodowy jest własnością leasingodawcy (finansujący) do chwili jego spłaty przez leasingobiorcę (korzystający),
- mieszkaniec Miasta – osoba zameldowana na stale na terenie Miasta Świnoujście,
- motocykl – pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy,
- motorower – pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h,
- pojazd – środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszyna lub urządzenie do tego przystosowane,
- pojazd uprzywilejowany – pojazd, o którym mowa w art.53 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, wyposażony i oznakowany indywidualnie zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 w sprawie warunków technicznych pojazdow oraz ich niezbędnego wyposażenia (§ 25 - § 37),
- pojazd używany do celów specjalnych – pojazd samochodowy przystosowany w sposób szczególny do przewozu osób lub ładunków, używany przez Siły Zbrojne RP, Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Straż Graniczną, kontrolę skarbową, Służbę Celną, jednostki ochrony przeciwpożarowej, Inspekcję Transportu Drogowego i Służbę Więzienną,
- samochód ciężarowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków; określenie to obejmuje również samochód ciężarowo – osobowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą,
- samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu,
- zezwolenie – dokument wydawany przez Prezydenta Miasta Świnoujście uprawniający do korzystania z przeprawy promowej Świnoujście – Centrum (prom Karsibór) poza kolejnością.
2. Z przeprawy promowej Świnoujście – Centrum (promy Karsibór) mogą korzystać bez ograniczeń wszelkie pojazdy z wyłączeniem dni lub godzin, kiedy przeprawa jest nieczynna.
3. Z przeprawy promowej Świnoujście – Warszów ( promy Bielik) bez ograniczeń i bez identyfikatorów mogą korzystać:
- piesi,
- rowery,
- wózki inwalidzkie,
- motocykle,
- motorowery,
- samochody osobowe oraz samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,0 t będące własnością mieszkańców Miasta, zarejestrowane w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Świnoujście na podstawie numerów rejestracyjnych zaczynających się na ZSW… ,
- pojazdy uprzywilejowane,
- pojazdy używane do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t,
- samochody osobowe oraz samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,0 t nie będące własnością mieszkańców Miasta – w okresie weekendów tj. od piątku od godziny 17:00 do poniedziałku do godziny 4:00.
4. W dni lub godziny, kiedy przeprawa promowa Świnoujście – Centrum jest nieczynna, oraz w dni powszednie od godziny 22:00 do 04:00, a także w weekendy od piątku od godziny 17:00 do poniedziałku do godziny 04:00 ogólnie dostępna jest przeprawa promowa Świnoujście – Warszów.
5. W dni powszednie od godziny 04:00 do godziny 22:00 z przeprawy promowej Świnoujście – Warszów mogą korzystać samochody osobowe oraz samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,0 ton po okazaniu ważnego identyfikatora.
6. Identyfikatory wydaje się w następujących sytuacjach:
6.1. Pojazd jest zarejestrowany na Wnioskodawcę (wpisanego w rubryce C.1. dowodu rejestracyjnego) będącego mieszkańcem Miasta Świnoujście i jest zarejestrowany w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Świnoujście na podstawie tablic rejestracyjnych wg tzw. „starego wzoru” (tj. białe litery i cyfry umieszczone na czarnym tle) oraz wg wzoru indywidualnego. Warunkiem wydania identyfikatora jest przedłożenie wniosku oraz kopii dowodu rejestracyjnego pojazdu na który wydany ma być identyfikator;
6.2. Pojazd jest użytkowany przez Wnioskodawcę – mieszkańca Miasta Świnoujście, na podstawie zawartej przez niego umowy leasingu, a zarejestrowany został na terenie Rzeczypospolitej Polskiej poza Wydziałem Komunikacji Urzędu Miasta Świnoujście. Warunkiem wydania identyfikatora jest przedłożenie wniosku oraz kopii: dowodu rejestracyjnego i umowy leasingu pojazdu, na który wydany ma być identyfikator;
6.3. Pojazd jest zarejestrowany na Wnioskodawcę (wpisanego w rubryce C.1. dowodu rejestracyjnego) niebędącego mieszkańcem Miasta Świnoujście, zatrudnionego na terenie Miasta Świnoujście od co najmniej 3 miesięcy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i jest zarejestrowany na terenie Rzeczypospolitej Polskiej poza Wydziałem Komunikacji Urzędu Miasta Świnoujście. Warunkiem wydania identyfikatora jest przedłożenie wniosku, kopii dowodu rejestracyjnego pojazdu na który wydany ma być identyfikator oraz zaświadczenia o zatrudnieniu wydanego przez pracodawcę.
7. Umowy, o których mowa w pkt 6.2 i 6.3 podlegają weryfikacji pod kątem ich faktycznego obowiązywania. W przypadku, gdy przesłanki wydania identyfikatora wskazane w punkcie 6 przestaną obowiązywać, identyfikator winien zostać zwrócony w terminie 14 dni organowi wydającemu.
8. Identyfikator należy zwrócić organowi wydającemu również w przypadku zmiany właściciela pojazdu, na który identyfikator został wydany jak i w przypadku wyrejestrowania pojazdu z ewidencji.
9. Zwrócenie identyfikatora organowi, który go wydał nie jest podstawą żądania zwrotu w całości lub w jakiejkolwiek części, kwoty opłaty wniesionej tytułem wydania identyfikatora.
10. Prezydent miasta Świnoujście w sytuacjach szczególnych, uzasadnionych ważnym interesem publicznym, może wydać identyfikator uprawniający do korzystania z przeprawy promowej dla innych niż wymienione w punkcie 6, samochodów osobowych i samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,0 ton.
11. Identyfikatory wydane przed dniem 23 października 2011 tracą swoją ważność z dniem 29 lutego 29 lutego 2012.
12. Identyfikatory wydane po dniu 23 października 2011 zachowują ważność do dnia 31 grudnia 2013 roku.
13. Wnioskodawca wnosi opłatę za wydanie identyfikatora na konto Urzędu Miasta Świnoujście po przyznaniu identyfikatora.
14. Opłata za wydanie identyfikatora wynosi 120,- zł, natomiast w przypadkach, o których mowa w pkt. 6.1 opłata wynosi 10,- zł.
15. W przypadku gdy wydany identyfikator zostanie skradziony lub zniszczony możliwe jest wydanie kolejnego identyfikatora z zachowaniem zasad zawartych w punkcie 11,12, i 13, po wcześniejszym złożeniu wniosku wraz ze stosownym zaświadczeniami wydanymi przez policję lub ubezpieczyciela pojazdu o zgłoszeniu włamania do samochodu, wypadku lub kolizji drogowej, w których to okolicznościach skradziony został identyfikator lub uszkodzona albo zniszczona została przednia szyba pojazdu.
16. Z pierwszeństwa wjazdu na przeprawę promową Świnoujście – Warszów mogą korzystać:
- pojazdy uprzywilejowane,
- pojazdy służbowe Urzędu Miasta Świnoujście.
17. Z pierwszeństwa wjazdu na przeprawę promową Świnoujście – Centrum mogą korzystać pojazdy posiadające odpowiednie zezwolenie.
18. Zezwolenie, o którym mowa wyżej wydaje Prezydent Miasta Świnoujście, po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez wnioskującego w tej sprawie.
19. Zezwolenia wydawane są na okres dwóch lat i zachowują ważność do dnia 31 grudnia 2013, z tym, że zezwolenie wydane do dnia 31 grudnia 2011 zachowują swoją ważność do dnia 31 grudnia 2012.
20. Wnioskujący wnosi opłatę za wydanie zezwolenia w wysokości 150 złotych (słownie: sto pięćdziesiąt złotych 0/100), wpłacając ją na konto Urzędu Miasta Świnoujście.
21. Zezwolenie winno zostać zwrócone organowi wydającemu w przypadku zmiany właściciela pojazdu, na który zostało wydane jak i w przypadku wyrejestrowania pojazdu z ewidencji.
Data dodania 09 marca 2012